Volvo’nun Yeni XC60 Reklamı İncelemesi

Volvo’nun yeni xc60 reklamını izlediniz mi? İzlemediyseniz hemen izleyin. Reklamın bir sanat olduğunu, reklam çekmenin sadece birkaç ürünün ballandıra ballandıra anlatıldığı kısa metrajlı bir film olmadığını bu reklamı izledikten sonra çok ama çok rahat anlayabilirsiniz. Bu yazımızda Volvo’nun yeni xc60 reklam incelemesini elimizden geldiğince yapmaya çalışacağız.

Volvo, bu reklamında kendi kurumsallığının özünü ortaya koyuyor. Çocuk sahibi olmak duygusu üzerinden reklam, inanılmaz bir duygusallığa ulaşmış. Mesela çocuğa çarpma sahnesinde yüreğiniz hop etti öyle değil mi?

Bir çocuk sahibi olmak, reklamda en çok ağır basan duygu. Çocuklu aileler için bu his, açıklanamaz bir his. Volvo’nun xc60’ı da tasarım olarak çocuklu aileler için üretilmiş ve bu tasarım, reklamdaki ‘çocuk sahibi olmak’ duygusu ile desteklenmiş.

Evet, reklamlar 5 duyu organına hitap etmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatan Volvo’nun xc60 reklamı, izlediğinizde neredeyse tüm duyu organlarına hitap edecek kadar güçlü bir reklam altyapısında.

Reklamda kullanılan renkler de Volvo’nun sadeliğini tamamlar nitelikte.

Volvo eşittir güven algısını, bu reklamda çok daha iyi anlayabiliyoruz. Volvo=Güven. Daha az sorunlu ve daha az riskli bir sürüş.

Marka konumlandırmasını “güven” üzerine kuran Volvo, reklamında yeniden güven algısını sağlamlaştırmış.

Reklamlarda aranan temel özelliklerden biri de elektrik alabilmek. Reklamı izleyen herkesin elektrik alabildiği su götürmez bir gerçek. Reklamı izleyenler için Volvo’ya bir sempati olduğu yorumu da yapılabilir.

Reklam dediğin böyle olmalı. Bir dahaki reklam incelemesinde görüşmek dileğiyle.

Reklam İçin;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.