7 Adımda Sağlıklı Bir Gün

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için her gününüzün sağlıklı geçmesi çok önemli. Zayıflamak için diyet ve spor yapıyoruz. Bu açıdan düşünmek yerine sağlıklı bir gün geçirmeyi alışkanlık haline getirip ömrünüz boyunca bunu devam ettirmelisiniz.
Bir gün boyunca yapmanız gerekenleri bu yazıda özetleyeceğiz. Sınırlı bir programı tüm hayatınıza adapte etmenin imkansız olduğunun farkındayız. Yazıda sadece sağlıklı bir gün için edinmeniz gereken temel alışkanlıkları listeleyeceğiz.

Erken Kalkın: 6:30 Günaydın!

Sabah kalkmanız gereken saat 6.30 civarı olmalı. Erken kalkmak aynı zamanda gününüz için daha hızlı bir hazırlık demek. Tüm bu kargaşaya girişmeden önce ilk yapmanız gereken şey: tartılın.
Kilonuz vücudunuzdaki ödeme göre günlük farklılık gösterebilir. Ya da önceki gün yaptığınız sporda kas kazanmış olabilirsiniz. Bu yüzden kilonuzun yarım kilo gibi ufak seviyelerde farketmesi pek de önemli değil. Bizim için önemli olan haftalık farklar. Her gün kilonuzla yüzleşmek kendinizi kontrol etmek adına faydalı olacaktır.

Spor Zamanı 6:35

Ama daha kahvaltı bile etmedik. Bunun farkındayız şimdi aç olmanın avantajlarını kullanmanın zamanı.
Gece boyunca aç kaldığınız için kanınızdaki şeker miktarı düşecektir ve mecburen yağları kullanmak zorundasınız. Bizim için avantajımız da düzenli olarak yapabilmemiz. Akşam işten veya okuldan geldiğiniz zaman yorgun olduğunuzdan dolayı kendinize bahane edebilirsiniz.
Kendinizi çok yormanıza da gerek yok. 40 dakikalık tempolu bir yürüyüşün ardından 10 dakikalık bir esneme dahi sizin için çok faydalı olacaktır.

Haydi Kahvaltıya 7:30

Kahvaltının ne kadar önemli olduğunu Güne güzel başlamak için: kahvaltı yazımızda anlatmıştık.
Doğru besinler içeren bir sabah kahvaltısı metabolizmayı hızlandırmaya kesinlikle yardımcı olacaktır. Araştırmalara göre sabah kahvaltısını erken yapan insanların kiloları ortalama daha düşük.
Kahvaltıda lifli besinler ile beslenmeniz öneriliyor. Lifli besinler hazmı uzun sürdüğü için sizi tok tutacak ve sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır. Bunun için benim favorim olan lif açısından son derece zengin yulaf ezmesi yiyebilirsiniz. Bununla ilgili yulaf ezmesi ile zayıflama yazımızı okuyarak güzel bir tarif öğrenebilirsiniz.
Yumurta diyetlerin ve sağlıklı bir günün vazgeçilmezi!
Yumurta ucuz ve elde edilmesi kolay bir gıda fakat sizin için tok tutacak basit bir taktik olabilir.
Kahvaltımının üstüne soğuk bir bardak su metabolizmanızı hızlandırmak için başka bir faydalı yöntem olabilir.

Alışveriş Zamanı
Market alışverişlerinizi bu saatlerde yapmak daha mantıklı çünkü karnınız tok. Aç bir şekilde alışveriş yapmaya başladığınız zaman ihtiyacınız olmayan zararlı gıdalara yönelme ihtimaliniz oldukça yüksek.


Sağlıklı Günün Öğle Yemeği 12:30

Yine lifli gıdalar çok önemli. Bir tabak sebze yemeği ile tam tahıllı bir dilim ekmek güzel bir seçim olabilir.

Bir şeyler atıştırmak istiyorsanız akşama doğru fındık, ceviz gibi kuruyemişlerden bir avuç içi kadar yiyebilirsiniz. Beynimizin hücre zarlarını kuvvetlendirmek için çok faydalı olacaktır.

Akşam Yemeği 18:30

Bir grubu karanlık bir odaya koyduğunuz zaman içgüdüsel olarak bu saatlerde akşam yemeği istedikleri görülmüştür.

Uyku Vakti 22:00

Bu saatte uyursanız iştahınız açılmamış ve melatonin hormonu en yüksek düzeylere çıkar.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting