Gezi

Lviv: Ucuz, Samimi Şehirden Notlar

Sizinle yurtdışına ilk seyahatim olan Lviv şehri hakkında kısa kısa notlar paylaşmak istiyorum. Çok fazla derin bilgi vermeyecek olsam da işinize yarayabilecek pratik bilgilerden oluşan bir blog olacak.

Ukrayna’ya Artık Kimlik ile Gidebilirsiniz

Çok taze olan bu bilgiyi çoğu kişi bilmiyor. Ukrayna’ya yeni çipli kimlikleriniz ile pasaporta ihtiyaç duymadan gidebilirsiniz. Bu da ülkeyi çok daha cazip kılıyor.

Lviv Uluslarası Havalimanına İniş

Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Ben biletimi 2 gün öncesinden aldığım için THY gidiş-dönüş 530 TL’ye almıştım. Siz skyscanner uygulaması üzerinden araştırıp kampanyaları takip ederseniz yaklaşık 300 TL’ye kadar düşük fiyatlarla gidiş-dönül bilet bulabilirsiniz. Havalimanında pasaport kuyruğuna girdim. Havalimanı çok küçük ve aşırı kalabalık olmuyor. Sıra bana geldiğinde başka hiçbir soruyla karşılaşmadan ilk sorulan şey ‘first time?’ idi. İlk girişiniz ise çok büyük ihtimalle ufak bir odada kısa bir sorguya yönlendirileceksiniz. Burada ‘ne kadar kalacaksın?’, ‘Kaç paran var göster!’ gibi klasik soruları sorarken aynı zamanda sizi videoya çekiyorlar. Bu para sana yetmez gibi olumsuz konuşurlar ise mutlaka bir kredi kartınız da olduğunu belirtin. Açıkca rüşvet istemeseler de buna yeltenebiliyorlar. ‘Student, student’ deyip geçiştirin fazla problem olmayacaktır. Zaten sınırdaki gümrük polisleri dahi çok az İngilizce biliyor.

Kimse İngilizce Bilmiyor fakat dert etmeyin, yalnız değilsiniz!

Ukrayna’da ingilizce bilme oranı çok düşük. Sadece turistik yerlerdeki kafelerde garsonlar sizinle çat-pat İngilizce konuşabiliyor. Fakat ülkede çok fazla Türk ile karşılaşma ihtimaliniz var. Meydanda yardım edin! diye bağırsanız bile yanınıza 3-4 Türk toplanır o derece.

Yanınızda Türk Lirası Götürmeyin

Türk Lirasını orada bozduracak yer zor olduğu gibi komisyonlarda çok fazla o yüzden buradan dolarla gidip orada TL’ye çevirmeniz en mantıklısı olacaktır.

Havalimanından Ulaşım

Aslına bakarsanız en mantıklısı taksi. Ukrayna’da taksiye binmek başlıklı yazımda bundan detaylı bir şekilde bahsettim. Burada tekrar şunu söyleyeyim ki havalimanından şehir merkezine gitmenin hakkı 70 grivna civarı 100 grivnadan fazlasını vermeyin.

Mutlaka bir sim kart alın

Havalimanında sim kart alabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Şehir merkezinde her köşe başında büfelerde sakız alır gibi bir sim kart alabilirsiniz belgeye vs. ihtiyacınız yok. Hatlar içinde paketler yüklü şekilde geliyor ve çok ucuz ben 3 gb internet 1000 dk konuşma yüklü hattı 8 TL civarında bir fiyata almıştım.

Bir de telefonunuza yandex navi, yandex transport uygulamalarını indirdiniz mi tamamdır. Kaybolma ihtimaliniz yok. Yandex Ukrayna’da çok gelişmiş bir sisteme sahip.

Lviv’den Kiev’e trenle Seyahat

TicketsUA uygulamasını kullanarak biletinizi alabilirsiniz. Fiyatlar 15 ila 70 TL arasında değişiyor. Yolculuk 6-10 saat arası değişiyor. Ekspress treni seçerseniz 6 saat.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar eğer sorunuz olur ise lütfen yazının altına yorum olarak bırakın bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım. Hem de yazıya gelen diğer arkadaşlar faydalansın.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds