Teknoloji

Macbook Güvenli Açılış Ne Demek?

Güvenli açılış, bütün Apple cihazlar için özel oluşturulmuş bir sistemdir. Sistem içerisinde bulunan bütün özellikler Mac bilgisayarınızın başlatılmadan çözülebilmesini sağlar. Cihaz içerisinde yaşanan ve neden kaynaklandığını bilemediğiniz bütün problemleri de Güvenli Açılış sayesinde öğrenebilmeniz mümkündür.

Macbook Güvenli Açılış moduna geçiş yaparken şu maddeler yaşanmaya başlanmaktadır:

  • Bilgisayar sahibi tarafından yüklenilen font kısımları devre dışı bırakılır.
  • Çekirdek uzantıları gerekli olduğu müddetçe yüklenir.
  • Dizin sorunları onarılmaya başlanır.
  • Sistem önbelleği dosyaları silinir.

Bütün bunlar Güvenli Açılış ile başlarken bazı kullanıcılar sistemin nasıl başlatılacğaını da bilmemektedir. Güvenli moda geçiş yapmak için öncelikle cihazın açılma esnasında Shift tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Ardından karşınıza çıkan Apple logosu sizin moda geçtiğinizi yansıtacaktır. Eğer ki Güvenli Mod Shift tuşu sayesinde çalışmadıysa cihaz, FileVault ile şifrelenmiş demektir. Bunun çözümü ise başlatma diskini açıp Finder üzerinden oturum açmak olacaktır.

İşlerinizi Güvenli Mod üzerinden tamamladıktan sonra moddan ayrılmak istiyorsanız cihazı yeniden başlatmak yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds