Gündelik Hayat

Mağazada Çalışmayın! Mağazada Çalışmamak İçin Birkaç Neden

Her ne olursanız olun, ne durumda olursanız da olun mağazada çalışmayın. Mağazada çalışmayı bir an bile aklınızdan geçirmeyin. Mağaza, en ağır pişmanlıklardan biridir. Daha önce mağazada çalışmakla ilgili pek çok yazı kaleme alındı. Fakat mağazada çalışmayla daha doğrusu mağazada çalışmamakla ilgili bir yazı daha yazasım geldi.

Bu sektör çalışanını o kadar yıpratıyor, o kadar yoruyor ki dışarıdan bakıldığında hiç öyle gibi gözükmese de içine girdiğinizde bunu çok iyi anlıyorsunuz. Şirketler çalışan bulmaktan, çalışanlar da her seferinde mağazaya girmekten bıkmıyor. Sürekli bir sirkülasyon var ve bu sirkülasyon hiçbir zaman sona ermeyecek. Bu sirkülasyon içinde mağazada çalışan herkes pişman olduğuyla kalacak.

Mesela mağazada çalışan ama mutlu olan bir personel çok çok nadir hatırlıyorum. İnsanlar hayatlarından bezmiş, tüm yaşama sevincini kaybetmiş gibiler. Birkaç maddede mağazada neden çalışmamanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Sosyal Yaşam “Sıfır”

Özellikle akşam kapanışlarına kaldığınızda ve özellikle AVM’lerde çalışıyorsanız günün size kalan saati en fazla ve taş çatlasa 2 saat. Ve insanlar bu iki saat içinde neredeyse sosyalleşmek için bir “aralık” ya da bir “boşluk” dahi bulamıyor.

Öte yandan eğer Full Time bir çalışan iseniz durum gittikçe zorlaşıyor. Haftada bir gün izniniz var ve mağazada, bunun doğal bir sonucu olarak da özelde çalıştığınız için izin gününüz genellikle haftanın en boş gününe (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe) denk gelir ve hafta içi bir izin kullanmak da çalışanın en son isteyeceği şey.

Akşam Kapanışları Kabusunuz Olabilir

Akşam kapanışları, mağazada çalışanlar için tam bir kabus. Kapanışlarda, şayet hafta sonu ve kalabalık bir gün geçirmişseniz yorulmanızın yanı sıra zihnen de bitik bir durumda olmanız gayet olası.

Müşteriler… Müşteriler

Eğer insanlarla uğraşmaktan hiç haz almıyorsanız mağazada çalışmaktan uzak durun. Mağazada en çok müşteri ile uğraşırsınız. Binbir çeşit insanla karşılaşır, onların sorunlarını, isteklerini ve şikayetlerini dinlersiniz. En basit şeyde bile müşterileri “kurallara bağlı” bir şekilde dinlemeniz gerekir.

Emek Sömürüsü

Mağazalar kapitalizmin en ağır şekilde işlediği yerlerdir. Ay başında maaşınızı aldığınız zaman, tutar, hak ettiğinizden çok daha azdır. O kadar uğraşmış, didinmiş, ter dökmüşsünüz ama aldığınız para, emeğinizin yarısı bile değil. Bu da insanı ister istemez üzüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.