Kükürt Madeni Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir? Nerelerde Çıkarılır?

Kükürt, bir diğer ismiyle (sülfür) kıymetli madenlerden biri olarak önemlidir. Kükürt, ülkemizde çıkarılan önemli madenlerden biriyken şu anda ülkemizde çıkarılmamaktadır. Kükürt madeni, her ne kadar ülkemizde çıkarılmasa da dünyanın çeşitli yerlerinden çıkarılan bir madendir. Daha önceki yazılarımızda diğer önemli madenlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda da bir diğer önemli maden olan Kükürtten yani Sülfürden bahsedeceğiz. Peki kükürt (sülfür) nedir? Ne işe yarar? Kükürtün kullanım alanları nelerdir? Kükürt nerelerde çıkarılmaktadır? İşte kısaca Kükürt (Sülfür) Madeni.

Kükürt (Sülfür) Madeni Nedir?

Kükürt ya da bilinen ismiyle Sülfür, eski zamanlarda ilaç ve kibrit yapımında kullanılan bir madendi. Günümüzde kükürt, daha çok kimya ve kağıt sanayisinde kullanılmaktadır. Bir başka ifadeyle kükürt, kimya sanayisi için önemli bir maddedir. Örnek verecek olursak kükürtle yapılan “sülfürik asit” modern kimya işletmelerinde kullanılan bir ana girdidir. Aynı zamanda gübre, çeşitli ilaç, patlayıcı madde yapımında, kauçuğun işlenmesinde (volkanizasyon) ve ağaçların çürümeye karşı korunmasında (emprenye işlenimi) kullanılmaktadır.

Dünyada Kükürt Üretimi ve Kullanımı

1912 yılına gelinceye değin İtalya’nın Sicilya adasında bulunan kükürt ocakları, dünyanın kükürt üretiminin büyük bir bölümünü sağlıyordu. Ancak son yıllarda üretiminde söz sahibi olan ülkeler şöyledir;

– ABD
– Polonya
– Rusya
– Türkmenistan
– Ukrayna

Türkiye’de Kükürt Üretimi ve Kullanımı

Dünyada kükürt üretiminde söz sahibi olan ülkeler bu şekildeyken ülkemizde Keçiborlu (Isparta) bölgesi, ana kükürt üretim merkezlerinden biriydi. Fakat kükürt rezervinin azalması nedeniyle kükürt ocakları kapatılmıştır.

Öte yandan kükürt, bir miktar kükürtlü madenlerin eritilmesi sırasında da elde edilmektedir. Aynı zamanda kükürt, kükürtlü su kaynaklarından sağlanan suyun buharlaştırılması ile de üretilmektedir.

Madenler ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir