Malakka Boğazı Nerede? Önemi Nedir?

Malakka Boğazı, ülkeler arasında transit geçişlerde oldukça önemli bir rol üstlenmekte ve bu rol, Malakka Boğazını dünyanın en önemli boğazları arasında kabul ettirmektedir. Malakka Boğazı, coğrafyada “ana deniz yolları” konusunun bir alt dalıdır. Bu yazımızda kısaca Malakka Boğazından söz edeceğiz. 

Günümüzde büyük limanlardan kalkan gemiler, belirli bir güzergah izleyerek dünyanın hemen hemen her bir yanını dolaşır ve dünyanın dört bir yanına ulaşırlar. Dünya geneline bakıldığında deniz yolu trafiği bazı güzergahlarda yoğunlaşmaktadır. Bu güzergahlarda deniz ulaşım araçlarının sürekli olarak sefer yaptığı ve hareket halinde olduğu gözlenir. Malakka Boğazı da bu ticaret yollarından biridir. Peki Malakka Boğazı nerede? Malakka Boğazının önemi ve özellikleri nedir? İşte tüm yönleriyle Malakka Boğazı ve Malakka Boğazı hakkında merak edilen soruları bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Malakka Boğazı Nerede? 

Malakka Boğazı, Malezya Yarımadası (Batı Malezya) ile Endonezya’ya bağlı Sumatra adası arasındaki 805 kilometre uzunluğundaki dar bir boğazın adıdır. 

Malakka Boğazının Önemi Nedir? 

Malakka Boğazı, gerek ekonomik açıdan gerekse stratejik önemi bakımından dünyanın en önemli deniz yolları arasında yer almaktadır. Önem açısından Süveyş Kanalı ve Panama Kanalı ile eşdeğer tutulan Malakka Boğazı, pek çok yönüyle önemli bir boğazdır. 

Malakka Boğazı, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında ana deniz yolu pasajını oluşturmasının yanı sıra aynı anda dünyanın en kalabalık ülkeleri olan Hindistan, Endonezya ve Çin’in deniz yolu vasıtasıyla bağlantısını sağlamaktadır. 

Öte yandan Malakka Boğazı, bu özelliği ile kalmayıp bölgenin en gelişmiş ticaret devlerinden olan Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ı uluslarası bir ticaret ağına bağlamaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Atmosferin Bileşenleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara