Misyon ve Vizyon Arasındaki Fark Nedir?

Misyon ve vizyon, kurum veya kuruluşların içeriğinde ve kimliğinde yazılı olan ve günümüzün modern kurumsallığında oldukça önemli ve vazgeçilmez birer ifadelerdir. Daha önceki yazılarımızda misyon ve vizyonunun ne olduğundan, içeriğinden, misyon ve vizyon örneklerinden ayrı ayrı bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca misyon ve vizyon arasındaki farktan söz edeceğiz. Misyon ve vizyon arasındaki fark nedir? Bu ikisi nasıl birbirinden ayrılır. 

İlk önce misyon ve vizyonun standart sözlük tanımını yaparak bu ikisi arasındaki farkı anlamaya çalışalım. Misyon nedir? Vizyon nedir? 

Misyon Nedir? 

Bir kurumun veya bir kişinin üzerine yüklenilen görev anlamlarına gelen misyon kelimesi, aynı zamanda marka ve kurumların diğerlerinden ayrılan farklarının açıklandığı ve belirtildiği özel bir terimdir. Örneğin Pepsi ve Coca Cola’nın birer misyonu bulunur ve bu misyon çerçevesinde iki kurum da büyüme stratejilerini veya marka hedeflerini yerine getirirler. Misyon ve vizyon örneklerini de Sabancı Holding üzerinden verelim. 

Misyon Nedir?

 

İlginizi Çekebilir:  Lider İletişimi Nedir? Neden Önemlidir?

Sabancı Holding Misyonu: Rekabetçi ve sürdürülebilir büyüme potansiyeli olan “stratejik bir portföyü” paydaşlarına değer yaratacak şekilde yönetmek

Vizyon Nedir? 

Vizyon ise misyondan farklı olarak marka ve kurumların ne üzerine çalıştığı, ne yapmak istediği ve neleri amaçladığı hakkında bilgiler vermektedir. Vizyon, daha çok ileriki bir zaman için kullanılır. 

Misyon ve Vizyonun Basit Tanımı ve Ayrımı 

Misyon, şimdiki zamandır. Vizyon ise gelecek zaman. Misyon, “şu anda ne yapıyorsunuz” sorusuna cevap verirken; vizyon, “ne yapacaksınız” sorusuna verilen yanıttır. 

Sabancı Holding Vizyonu: Farklılıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak

Misyon da vizyon da dilimize Fransızcadan geçmiş sözcüklerdir. Her ne kadar telaffuz olarak aynı olsalar da ikisinin de anlamı birbirinden farklıdır. Halkla İlişkiler ve İletişim Fakültesi birimlerinde sıkça duyduğumuz bu iki kelimenin anlamı, ayrımı, örnekleri ve basit farkları kısaca budur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara