Maltepe’deki Oy Sayımı Durduruldu, Sayılan Oylar Yeniden Sayılacak

Maltepe’de sayılan oylar yeniden sayılacak. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinin ardından oy sayım işleri Maltepe ilçesinde devam ederken ilçede oy sayımlarının durdurulması kararı verildi. İlaveler ile 12’ye çıkan sandık kurulu sayısı 10 kurul azaltıldı ve 2’ye düşürüldü. Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı ile iptal edilen sandık kurullarının saydığı oylar yeniden sayılacak.

HaberTürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre Yüksek Seçim Kurulu AKP’nin olağanüstü itirazı sonrasında Maltepe Seçim Kurulları’nda sandık kurullarının sayısının artırılmasına dair kararı kaldırdı. YSK tarafından verilen bu karara göre Maltepe’de 2 gün önce kurulan 10 yeni sandık kurulunun yaptığı sayımlar da geçersiz sayıldı. Yüksek Seçim Kurulu ise gerekçesinde; Maltepe 1. Ve 2. Seçim Kurullarının sandık Kurulu sayısının artırılması kararını müştereken (iki kurul birlikte toplanıp karar almıştı) almayacağı belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  AKP’den İstifa Eden Emin Özden: “Oğluma Tayyip Adını Verdiğim İçin Pişmanım, Biz Onu Dava Adamı Sanmıştık!”

Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği bu karar sonrasında Maltepe’de 1087 sandıktan 175 civarında sandık kaldıktan sonra sayım işler iptal edildi. Maltepe 1. ve 2. Sandık Kurulları Yüksek Seçim Kurulu kararı çerçevesinde 10 yeni sandık kurulu tarafından gerçekleştirilen sayımların geçersiz kabul edilmesine hükmetti.

İlginizi Çekebilir:  Pelikancılar Kimdir? AKP İçerisinde ''Pelikancılar'' Olarak Bilinen Grup Kimlerden Oluşuyor?

Bu kararın sonucunda 400 dolayında sandığın sayımı iptal edildi. Sandık Kurulu sayısı ise 12’den 2’ye düşürüldü. Maltepe Seçim Kurulları, oyların sayımının hız kazanması adına yeni seçim terminalleri kurulmamasına da karar kıldı.

YSK KARARI

CHP İtirazda Bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilen bu karara itirazda bulundu.

İlginizi Çekebilir:  Teknolojinin İlerlemesi ve Teknolojide İlerlemenin Sebepleri

KARARLAR OY ÇOKLUĞU İLE

Maltepe Seçim Kurulu, Başkan (hakim),2 memur, AKP, CHP, MHP ve Saadet Partisi temsilcileri olmak üzere toplamda 7 üyeden oluşmaktaydı. Hızlandırma için yeni sayım terminalleri kurulmaması kararı 2 memur üye, AKP, MHP ve Saadet temsilcisinin oy çokluğu ile alındı.

Yeni terminallerce yapılan sayım işleminin geçersiz sayılması kararı da 2 memurun, AKP ve MHP temsilcilerinin oyu ile alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir