Spor

Protein Tozu İçtikten Sonra Balık Yenir mi?

Spordan çıktınız, antrenman sonrası bir an önce yapmanız gereken şey bildiğimiz gibi proteinimizi tüketmek olacaktır. (Karbonhidrat tüketimi de bu aşamada önemlidir fakat buna diğer makalelerimizde deyineceğiz) Eğer zaten haftada en az 3 gün spor yapan biriyseniz büyük ihtimalle protein tozunu haftada 3-4 gün olmak üzere tüketiyorsunuz demektir. Kaliteli protein kaynakları sizi en önemli dostunuz olduğuna göre siz tahminime göre arada bir hatta her hafta balık da tüketiyorsunuz öyle değil mi? Evet, biliyorum güzel tahmindi. Doğru da yapıyorsunuz. Peki protein tozu içtikten sonra balık yenir mi? Burada bahsettiğimiz detay lezzet olarak güzel gitmesi değil. Vücudumuza bir zararı olur mu?

Süt ve Balık Birlikte Asla

Protein tozunu su ile birlikte içmek sağlık ve antrenman programınız açısından güzel bir seçenek gibi dursa da lezzeti pek hoş olmadığı için tercih edilmiyor. Diğer seçeğimiz ise süt. Protein tozunu süt ile beraber içtikten sonra balık yemek tamamen yanlış bir hareket olacaktır. 

Bu protein tozu ile alakalı değil direkt olarak karıştırdığınız sütün kendisiyle alakalı bir problemdir. Özellikle yediğiniz balık taze değilse zehirlenme riski vardır. Protein tozu içtikten en az 6-7 saat sonra balık tüketebilirsiniz. Ya da tozu su ile karıştırıp içebilirsiniz. Fakat yine arada birkaç saat boşluk olmasına dikkat etmenizde fayda var. Dolaylı olarak da olsa düşündüğümüzde whey proteini peyniraltı suyundan yapılır ve sonuçta bir süt ürünü sayılabilir.

Örneğin ayran içtikten ya da yoğurt yedikten sonra da balık yenmez. Bunları tek tek saymamızın sebebi sporcuların baş protein kaynakları süt ve süt ürünleri. E o gün de bir tat değişikliği ve balıkta bulunan kaliteli protein ve omega 3 yağ asitlerini almak istemiş olabilirsiniz böyle bir durumda bu konulara dikkat etmeniz gerekir. Beslenme programınızı yaparken sabah erkenden yapacağınız kahvaltıya süt, yoğurt ve/ya ayranınızı ekleyin. Ardından akşam geç saate kadar balıkla ilgili hiçbir besin tüketmeyin. 

Bütün bu sebeplerden dolayı olaya tamamen olumsuz bakarak balık yemeye de küsmeyin. Sizin için gayet sağlıklı olan temiz bir besin kaynağını atlamış olursunuz ve bu eksiklikleri başka şekilde telafi edemezsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds