Mareşal Fevzi Çakmak’ın Siyasi Hayatı

Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak,  Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmış ünlü bir komutan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin  temellerinin atılışında önemli payı bulunan büyük bir askerdir.

Fevzi Çakmak, Atatürk ve İnönü dönemlerini ünlü Genelkurmay Başkanıdır. Babası Çakmak oğulları soyundan Topçu Albay Ali bey, annesi Bulgaristan’ın Varna Müftüsü Hacı Bekir  Efendinin kızı Hasene Hanımdır.

İlginizi Çekebilir:  Siyasette Realizm

Kurtuluş Savaş’ndaki çeşitli hizmetlerinden sonra Mareşal Fevzi Çakmak çok partili siyasal hayat başlayınca, birinci planda yer aldı. Önce, 1946’da kurulan Demokrat Parti’yi destekledi. Bu partinin gelişmesine önayak oldu. 1946 milletvekili seçimlerinde Demokrat listesine bağımsız aday olarak girdi. İstanbul milletvekili seçildi. Ancak, yöneticileriyle bağdaşamadığı için 12 Temmuz 1947’de Demokrat Parti’den ayrıldı ve 19 Temmuz 1948’de Millet Partisi’nin kuruluşuna katıldı. Bu partinin onursal başkanı oldu. 

İlginizi Çekebilir:  Makyavelist Düşünce

Mareşal’in siyasal hayatı, askerlik hayatı kadar başarılı olamadı. Ölümüne kadar Millet Partisi’nin onursal başkanlığından ayrılmadı. 

İstanbul’da Teşvikiye Sağlık Yurdu’nda geçirdiği ikinci prostat ameliyatı sonucunda 10 Nisan 1950 tarihinde öldü. Büyük bir törenle Eyüp Sultan’da kendisinden önce ölmüş bulunan kızı Muazzez’in yanına gömüldü. 

İlginizi Çekebilir:  Siyasal Kültür Nedir?

Mareşal Fevzi Çakmak’ın 1927 ve 1936’da yayınlanmış iki kitabı vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz