Marka Kişiliğinin Unsurları Nelerdir?

Marka kişiliğinin unsurları nelerdir? Marka kişiliğinin unsurları kaça ayrılır? Daha önceki yazılarımızda marka kişiliği kavramından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca marka kişiliğinin unsurlarından söz edeceğiz.

Marka Kişiliğinin Unsurları Nelerdir?

1) Güven

Bir markanın sahip olabileceği en öneli özelliğini güven olarak ifade edebiliriz. Bir markanın güvenilir olmadan uzun vadede başarılı olabilmesi mümkün değildir. Güven talep edilemez bir olgudur; güven ancak kazanılır. Günümüzde pek çok şirket, bağlılık ve güvenilirlik gibi kriterler için iyi bir imaj sağlayan, nitelikli ürün veya hizmet üretmenin tüketicin güvenini elde etmek için yeterli olduğuna inanmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar, güven duygusunun teklifsiz dostluğa bağlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu, markanın bir tüketiciyi tanıdığını göstermek anlamına gelmektedir.

2) Önemseme

Çevre duyarlılığı, hizmet kalitesi, kullanıcı dostu, sorumluluk, esneklik anlamlarına gelmektedir. Dünyanın en iyi ürünü veya en iyi hizmeti dahi önemsememe özelliğinden dolayı zarar görebilir.

3) Heyecan Verici Olma

Markanın, tüketicileri harekete geçirmesi, heyecan ve sürprizler sunması, merak uyandırıcı olması anlamına gelmektedir. Heyecan, ilgiyi sürdürmekte olan ve nihayetinde ilişkiyi devam ettiren markanın kişilik özelliğidir.

4) İlham Verici Olma

Markanın müşterilerine/tüketicilere vermiş olduğu ”seni her zaman takip edeceğim” duygusudur. Bu özellik ancak iyi markalar tarafından elde edilebilir. Bu özellik aynı zamanda markaya sorgulanamaz bir bağlılık yaratır.

5) Temel Değerler

Bir firmanın temel değerleri o firmanın kültürünü meydana getirmektedir. Söz konusu bu değerlerin firma çalışanlarının tamamında olması büyük önem taşımaktadır. Bu değerlerin temsil etmiş olduğu kişilikler renksiz ve de herhangi bir uzun dönem ilişkisini sağlayan duygusal değer taşımaz. Günümüz tüketici üç değer üzerinde durur: Yenilik- Daha iyi bir yaşam (çevre)- İş yapmak için bir zevk (eğlence).

Kaynak: Aybeniz Akdeniz Ar, Marka ve Marka Stratejileri, Ankara: Detay Yayıncılık, 2004, s.76

Marka Kişiliğinin Unsurları ile İlgili Aramalar

Google’da marka kişiliğinin unsurları ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; marka kişiliği nedir kısaca pepsi marka kişiliği marka kimliği ve marka kişiliği farkı marka kişilik analizi marka kimliği pdf marka felsefesi marka kişiliği yaratma fonksiyonel marka örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: