AraştırmaGündem

Şehrin Kurucu Vakfı: Bilim ve Sanat Vakfı

Bugünlerde gündemde olan Şehir Üniversitesi ve haciz konusu akıllara üniversitenin kim tarafından ve ne amaçlarla kurulduğu hakkında sorular getirmektedir.

Şehir Üniversitesi özel bir kuruluş olarak, Bilim ve Sanat vakfı tarafından kurulmuştur. Vakfa yakından bakıldığında ise kurucuları son derece dikkat çekmektedir.


Gelin birlikte vakfı yakından inceleyelim;
Vakıf 1986 yılında kurulmuştur. Kurucuları arasında Mustafa Özel, Murat Ülker, Fikri Gökbörü Kançal ve Ahmet Davutoğlu gibi isimler bulunmaktadır.
Vakfın ana binası İstanbul’un Vefa Semtindedir. Pek çok faaliyette bulunan vakıf; siyaset, tarih, ekonomi gibi konularda kendi çevrelerinde değerli akademisyenlerin katıldığı seminer, söyleşi ve araştırma çalışmaları yürütmektedir.

Vakıf kendi bünyesinde de 4 araştırma çalışması yürütmektedir.

Bunlar ;
Küresel Araştırmalar Merkezi
Medeniyet Araştırmaları Merkezi
Sanat Araştırmaları Merkezi
Türkiye Araştırmaları Merkezi.

Gidenler ve ziyaret edenlerin ya da muhafazakar kesimin çokça beğendiği, bilim ve kültür sohbet ve seminerlerinin geniş olduğu bir vakıftır.
Ahmet Davutoğlu’nun yakından takip ettiği ve Başbakanlığı sırasında gündemde çokça olan bir vakıfken, Davutoğlu’nun Başbakanlığından sonra adı pek fazla duyulmamıştır. Kendi adına yayınladıkları eserleri bulunmaktadır.

Şehir Üniversitesinin yayınladığı tablo ise şöyledir;
Toplam Seminer: 1.767​
Toplam Seminer Saati: 10.462
Toplam Öğretim Elemanı Sayısı: 333
Toplam Seminer Katılımcısı: 32.362
Öğrenci Sempozyumu Sayısı: 26
Öğrenci Sempozyumu Tebliğ Sayısı: 466
Kitap, Süreli Yayın, Görsel İşitsel Koleksiyonu: 211.377

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.