Deyimler ve Atasözleri

Masal Oku, Çocuklar İçin Masal Okumanın Önemi

Çocuklar İçin Masal Okumak

Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda çocukların severek dinledikleri masallar hem sosyal hem de bilişsel becerilerin gelişmesine katkı sağlıyor. Sadece bununla sınırlı kalmayarak dil gelişimlerinin geliştirilmesine de yardımcı oluyor. Sosyal becerilerinden zihinsel gelişimine kadar her anlamda olumlu katkılar sağlıyor. Bu yüzden ebeveynlerinde çocuklarının bu gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, masal okumaya önem vermesi gerekir.
Çocuklar için masal okumak, küçük yaşlardan itibaren yapılmalıdır. Çocuğun hoşuna gidecek pek çok masal çeşitleri bulunuyor. Buna göre çocukların düşünsel zekasını daha fazla arttırmayı sağlayacak masallara yönelebilirsiniz.

Çocuklar İçin Masal Seçimi

Çocuklar için masal seçimi konusunda da dikkatli olunmalıdır. Mutlaka onların anlayabileceği şekilde bir masallar seçilmelidir. Masal çeşitleri, çocuğun yaş aralığına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Anne ve babalarında masal okurken, çocuğun yaş kriterini -mutlaka göz önünde bulundurmalı ve onun anlayacağı masallar seçmelidir.
Masalların çocuklar üzerinde olumlu etkileri bulunduğundan dolayı, her gün 30 dakika da olsa masal okunması gerekecektir. Masal okuduğunuz andan itibaren ise çocuklarınızın hayal dünyasında, bambaşka şekilde bir şeyler oluşmaya başlar. Hayal dünyasının gelişmesi, düşünsel zekanın arttırılmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklarınıza Masal Okumanın Faydaları

Çocuklara masal okumanın faydaları bulunuyor. Bu yüzden dolayı onların sevebileceği ya da diğer ifadeyle olağanüstü olarak tabir edebileceğimiz masal türlerini seçebilirsiniz. Masal okumanın çocuklarınız üzerinde ki yaratacağı olumlu etkileri şu şekilde ifade etmemiz mümkündür.

• Dil gelişimine çok fazla katkı sağlamaya neden olacaktır
• Düşünsel becerilerin artmasına yardımcı olur
• Zeka gelişimine katkı sağlar
• Sosyal gelişimi açısından önemlidir
• Çocukların hayal dünyasını geliştirmeye yardımcı olacaktır
• Yaratıcı bir kimliğe sahip olmasını sağlayacaktır

Çocuklara masal okuduğunuz zaman doğal olarak onlara da hayattan haber vermeye başlamış olursunuz. Henüz hiçbir şeyden haberi olmayan çocuklarınız, okumuş olduğunuz masallarla aslında kafasında kurguları oluşturmaya başlar. Masalların en güzel yanlarından biri de daha henüz çok küçük yaşlarda bile okuma alışkanlığının kazanılmasına yardımcı olmayı sağlamasıdır. Burada önemli olan ise ebeveynlerin, çocukların üzerinde bir etki oluşturmasıdır. Burada yapmanız gereken ise çocuğa küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığını kazandırmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds