Meclis Ne Demek?

Meclis, halk tarafından seçilen milletvekillerinin toplandığı, herhangi bir kararı ya da tasarıyı onayladığı ya da reddettiği kısaca yasama görevini üstlenen, fiziki olarak da belirli bir alanı kaplayan yerdir. Meclis, ülkedeki hukukun, düzenin ve yaşayışın sınırlarının belirlendiği bir yerdir aynı zamanda.

Meclis kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Arapça Cim, Lam ve Sin harflerinden türemiş kelimeler günlük yaşamda sıklıkla kullanmasak da terminolojik olarak bir kavramı ifade ederler. Bu kelimelere örnek verecek olursak cülus ve celse en azından bildiğimiz kavramları ifade ederler.
Meclis Ne Demek

İlginizi Çekebilir:  Müstakbel Ne Demek? Müstakbel Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni

Türkçe karşılığını yukarıdaki tanımda belirttiğim Meclis kelimesinin Arapça karşılığı ‘oturulan yer’, ‘oturma eyleminin yapıldığı alan’ dır.

Cülus Ne Demek

Yeniçerilerin padişah değişiklerinde aldıkları özel ikramiyelere denirdi. Cülus bahşişi adı verilen bu ikramiyeler bir süre sonra yeniçerilerin sırf bahşiş almak adına padişahı değiştirmeye yeltendikleri ve kimi zaman bunu başardıkları önemli bir ücret olmuştur. Kelime olarak ise ‘oturma’ şeklinde çevirilebilir. Padişahın tahta oturmasına ithafen alınan bir ücrettir.

İlginizi Çekebilir:  Celfin Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Celse Ne Demek

Genelde boşanma davaları haberlerinde ‘tek celsede boşadı’ ifadesine rastlarız. Buradaki anlamı ise ‘oturum’ dur.

Kısaca Cim, Lam ve Sin harflerinden türemiş sözcükler bunlardır. Daha doğrusu türeyen ama günlük yaşamda sıklıkla duymuş olduğumuz kelimeler yukarıda bahsettiğim Meclis, Cülus ve Celse kelimeleridir. Bir dahaki yazılarda başka harflerden türemiş kelimeleri ele alacağım. Şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz