Gündem

Teknolojinin İlerlemesi ve Teknolojide İlerlemenin Sebepleri

Günümüz hayatının en önemli parçalarından biri de teknolojidir. Teknolojinin ilerleyişi, beraberinde yaşama şeklimizi de değiştiren unsurları da getirdi. Birçok yararının yanı sıra olumsuz birçok da özelliği bulunan teknoloji, artık vazgeçilemeyecek derecede büyük avantajlar, yararlar ve kolaylıklar sunuyor.

 

Örneğin koca bir şehri dakikalar içinde yok edebilecek güçte bombalar üretiyor, dünyanın öbür ucundan birileriyle anlık video araması yapabiliyoruz. Mesela yaşam alanını, ne yediklerini, hangi saat aralıklarında avlandıkları, göç mevsimlerinde kaç kilometre yol kat ettiklerini bilmediğimiz yeryüzünde herhangi bir canlı yok.

Teknoloji, bizlere başka canlıların yaşam alanına inmeyi mümkün kıldı. Onların gözünden dünyayı yorumlayabiliyor ve onlar gibi algılayabiliyoruz. Yalnız yeryüzünde değil milyon kilometre ötedeki yıldızların boyutları, parlaklıkları ve kaç yıl sonra ışıklarının dünyaya ulaştıklarını noktası noktasına bilip hesaplayabiliyoruz. Teknolojinin şu anda yapamadığı çok ender şeyler var ve onların dışında her şeyi yapabilmek mümkün.

İhtiyaçlara ve kaynaklara ulaşmak diğer devirlere göre hiç bu kadar olmamıştı. Bir yerden bir yere seyahat etmek ve iletişim de bu kadar kolay olmamıştı üstelik. Çok değil daha yüz sene önce, nerdeyse bir insan ömrü, her şey bugünkünden oldukça farklıydı; yaşam, standartlar, erişim ve bir sürü farklı şey.

Teknolojide ilerlemenin amacı nedir? Neden bir icat olduğunda diğer icatlar ardı ardına gerçekleşiyor? Teknolojinin yalnızca ilerletilmesinden başka ne gibi bir amaç güdülebilir?

Teknolojide ilerlemenin ve buluşların yalnızca bir amacı vardır: Kaderi avuçlarımızın arasına almak. Tüm keşifler, bilimsel çaba ve uğraşların tek gayesi budur. Örneğin kansere çare olabilecek ilaçları üretmeye çalışıyoruz. Neden? Çünkü hayatın süresini biz belirleyelim istiyoruz. İletişimde çığır açtık. Neden? Başka insanların dünyalarını merak ediyoruz çünkü başkalarının yaşamını bilmek, yaşamları hakkında belirli bir bilgiye erişmek bizleri tehlikelerden korur, bize örnektir aynı zamanda başkalarının yaşamı.

Başka gezegenleri merak ediyoruz. İçinde yaşadığımız gezegen bir gün yaşanmaz hale gelecek. O zaman geldiğinde topluca ölümü beklemek yerine alternatif gezegenler araştırarak kaderin tayinine fırsat vermiyoruz. Teknolojide ilerleme, her şeyden önce insanın kendi isteği doğrultusunda, bilinçli olarak gerçekleşiyor. Örneğin birçok icat ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkmış; çok az icat ve keşif ise tesadüfen gerçekleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.