Biyografi

Mehmet Beyazıt Denizolgun Kimdir? Ne İş Yapıyor?

Mehmet Beyazıt Denizolgun. Türk siyasetçi ve AK Parti kurucu üyelerinden biridir. Süleymanlı cemaatinin önde gelen isimleri arasında yer alan ve geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Ahmet Arif Denizolgun’un kardeşi olan Mehmet Beyazıt Denizolgun, cemaat içinde en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. Peki Mehmet Beyazıt Denizolgun kimdir? Mehmet Beyazıt Denizolgun hakkında detaylı bilgiler kısaca bu yazımızda. 

Mehmet Beyazıt Denizolgun Hayatı

25 Ekim 1954’de İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Beyazıt Denizolgun, Süleyman Hilmi Tunahan’ın kızının torunu ve aynı zamanda Arif Ahmet Denizolgun’un kardeşidir. Babasının ismi Hüseyin Kamil; annesinin adı Feriha Ferhan’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Mehmet Beyazıt Denizolgun, yüksek inşaat mühendisidir. Yüksek lisansını aynı üniversitede tamamlayan Denizolgun, başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmiştir. 

Mezun olduktan sonra çeşitli kurum ve kuruluşlarda birtakım görevler aldı. Öte yandan Denizolgun, özel sektörde genel müdür, yönetim kurulu başkanı, mühendis gibi çeşitli görevlerde bulundu. Denizolgun ayrıca şu kurumlara da üyedir:

• TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

• İTÜ Mezunlar Derneği

• İTO Üyeliklerinde bulundu. 

Daha sonra siyasete atılan Mehmet Beyazıt Denizolgun, 22. dönem İstanbul Milletvekili oldu ve AK Parti’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 23. dönemde Türkiye-Avrupa Birliği Parlemento Komisyonu Üyesi oldu. 

Özel Yaşamı 

İyi bir düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Mehmet Beyazıt Denizolgun, evli ve iki çocuk babasıdır. 

Siyasi Kariyeri 

22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde AKP’den İstanbul milletvekili seçilmiştir.

Süleymanlı cemaatinin önde gelen isimlerinden biri olan Mehmet Beyazıt Denizolgun, Adalet ve Kalkınma Partisinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Mehmet Beyazıt Denizolgun’un AKP’nin kurucu üyelerinden olmadı, cemaatte hoş karşılanmadı ve Denizolgun dışlandı. 

Mesut Yılmaz’ın Anasol-D hükümetinde Ulaştırma Bakanlığı görevlerinde bulunan Arif Ahmet Denizolgun, her ne kadar siyasette aktif olarak görev alsa da kardeşi Mehmet Beyazıt Denizolgun’un siyasete AKP’den başlaması cemaat içinde tepki almasına neden oldu. 

Genel kanının aksine Süleymanlı cemaatinin arası, AKP ile hiçbir zaman iyi olmamıştır. Ayrıca Süleymancılar denilmesinden hoşlanmayan cemaat, kendilerine daha çok Süleymanlı veya Süleyman Efendi Cemaati olarak isimlendirir.

Öte yandan Mehmet Beyazıt Denizolgun, siyasetten uzak bir yaşam sürmekte ve kendi işlerine yoğunlaşmış durumda. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.