Mehmet Erdem Kimdir?

Daha çok Hakim Bey şarkısıyla tanıdığımız ve son zamanlarda Ahmet Kaya ile özdeşleşen parçaları yeniden ustaca yorumlaması ile akıllarda yer edinen sanatçı Mehmet Erdem’in hayat hikayesi ve kariyeri hakkında sizler için çeşitli kaynaklardan topladığımız bilgileri paylaşacağız.

Mehmet Erdem, Türk besteci, söz yazarı ve müzisyen. Aslen Malatya, Arapgirli olan Mehmet Erdem 1978’de Manisa’da dünyaya geldi. İzmir Fen Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniveritesi Makina Mühendisliği’nde devam etti. Müzisyen bir ailede yetişen Mehmet Erdem’in babası klarnet, dayısı ise bağlama çalıyordu. Mehmet Erdem’in çalabildiği ilk enstrüman mandolindi. Daha sonrasında bağlama ve cümbüş gibi enstrümanlar da çalmaya başlayan Mehmet Erdem, lise yıllarında çeşitli amatör gruplarda vokal olarak da görev almıştır.

İlginizi Çekebilir:  TRT Muhabiri Semra Kırışman Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Evli mi? Boyu?

Müzikle etkin olarak uğraşı yaklaşık 2008’li yıllara dayanır. Erdem, Boğaziçi Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda ”Kardeş Türküler” grubunda yer alır ve burada çeşitli usta müzisyenlerden ud ve perdesiz gitar gibi enstrümanların çalınmasına dair dersler aldı. Mehmet Erdem’in kariyerinin ilk ödülünü, 2009 yılında Deli Deli Olma filmine yapmış olduğu müzikle aldı. Tarık Akan ve Şerif Sezer’in başrolde olduğu filmin müziği Altın Portakal ödüllerinde ”en iyi film müziği” seçilmişti.

İlginizi Çekebilir:  Pınar Tüysüz Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Eşi? Oynadığı Diziler?

Daha sonra 2012 yılında Herkes Aynı Hayatta adlı albümünü çıkaran Mehmet Erdem, büyük bir beğeni topladı. Hakim Bey şarkısıyla büyük bir çıkış yakalayan sanatçı 2013 yılında Türkiye Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Ödülü’ne layık görüldü.

Albümler;

  • Herkes Aynı Hayatta (2012)
  • Hiç Konuşmadan (2013)
  • Hepsi Benim Yüzümden (2016)
  • Dol (2017) 

Ayrıca Bana Git De (2016), Film ve Dizi Müzikleri Vol. 1 (2016) ve Aşk Kırmızı (2013) adlı albümleri olan Mehmet Erdem Leyla ile Mecnun, Kuzey Güney ve Behzat Ç. gibi dizilerde konuk oyuncu olarak rol almıştır.

İlginizi Çekebilir:  İlay Erkök Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara