Mercedes Termostat Arızası Nedir?

Araba kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunur. Bunların bazıları çok önemli olduğu için sürekli bir takip ister. Bunlardan biri de hararet göstergesi olup yolculuk esnasında arada sırada izlemek gerekir. Aracın en önemli ve özen gösterilmediği takdirde en tehlikeli olabilecek ögelerinden bir tanesidir. Bu gösterge arızaların belirlenmesinde ve motor sıcaklığının ne durumda olduğunu belirtme amacıyla kullanılır.

Motor sıcaklığı aracın doğru çalışması için gerekli bir husus olup belli bir ısıda sabit kalması gerekir. Belli bir ısıda kalan motorda daha az aşınma gerçekleşip yakıt ekonomisi de sağlanmaktadır. Araç, olması gerektiğinden daha soğuk olursa yakıt tüketiminde artış görülür ve kalorifer tesisatı da doğru çalışmamaya başlar. Araç aşırı sıcakta çalışıyorsa da zorlukla çalışmaya, güçten düşen bir arabaya ve farklı arızalara neden olabilir.

Motor sıcaklığını sabit şekilde tutmaya yardım eden araç parçasına termostat denmektedir. Aracın çalışma kapasitesine doğrudan bir etkisi olmasa da çok büyük bir öneme sahiptir. Termostat parçası, motor blogunun radyatöre giden yerdeki su hortumunun çıkışında bulunur. İçinde civalı bir valf aracılığıyla açılıp kapanarak çalışma gösterir. Ana görevi sıcaklığın belli bir seviyede sabit kalmasını sağlamaktır.

Bir diğer işlevi de araç ilk çalıştırıldığında motordaki soğuk olan suyu çok kısa sürede ısınmasını sağlayarak aracın istediği sıcaklığa gelmesini sağlamaktır. Termostat arızaları ciddi arızalar olduğundan dikkatli olmakta yarar vardır. Arızaları anlamak için de hararet göstergelerine bakmak önemlidir. Hararet göstergesi düzensiz çalışmaktaysa termostat şüphelidir.

Araba seyir halinde iken hararet göstergesinin aşağı doğru düştüğü ve motorun istenen de çok daha fazla soğumuş olduğu görülüyorsa termostat arızalanmış demektir. Otomobil ilk çalıştırmada çok geç ısınma gerçekleştiriyorsa de termostatın arızalandığı akla gelmelidir. Seyir halinde 10-15 kilometre alındığı halde araç çalışma ısısına gelmemişse termostat ilk akla gelmesi gereken sorundur.

Arabanın sebepsiz yere hararet yapması da termostat sorunlarından kaynaklı olabilmektedir. hararet ile fan müşürü kontrol edilmelidir. Arabanın kaloriferleri sıcak hava üflemediğinde de termostat faaliyetlerinin doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Araç hızlandığında ısı düşmekte ise ve trafiğin sıkışık olduğu zamanlarda çabuk ısınma gerçekleşiyorsa da termostatın arızalı olduğu düşünülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: