Ekonomi

Merkez Bankası Likidite Sıfırlama Ne Demek?

Önceki makalelerimizde Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalarda geçen terimlerden detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Bu makalemizde ise likidite sıfırlaması konusundan bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere Merkez Bankaları piyasaya para sürmek suretiyle ya da vadeli işlem imkanları tanıyarak, piyasanın stabil bir şekilde işlemesini sağlamaktadır. Bu noktada likidite sıfırlaması kavramını anlamak için likidite kavramını kısaca anlamamız gerekecektir.

Likidite, bir varlığın nakite dönüşme hızına denmektedir. Likiditesi düşük piyasalarda ise daha çok vadeli işlem yapılmaktadır. Merkez Bankası likidite sıfırlaması demek, bankalara verilen kredi ve bono, tahvil gibi ürünlerde düzenlemeye gitmesi anlamına gelir. Ayrıca sıkılaştırma politikaları gereğince piyasaya verilen para arzı da düşürülebilir.

Özetle, likidite kısılması da standart olarak yapılan müdahalelerden biridir. Bu sebepten dolayı böyle bir haber görülmesi tek başına heyecanlamaya gerek olmadığının göstergesi olabilir. Piyasa içerisinde analizi etkileyen onlarca farklı etken parametre bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds