Teknoloji

Mining (Madencilik) Nedir? Nasıl Yapılır ve Nasıl Anlaşılır?

Mining, diğer adıyla madencilik. Son zamanlarda artış gösteren Bitcoin, Etherium gibi sanal, kripto paraların elde edilmesi için ortaya çıkarılan bir sistem olan mining (madencilik), bilgisayarların elektrik ve donanım güçlerini kullanılır ve coini kullananların transfer işlemleri onaylanır. Sistem, mining yaptığınızdan (mining’e izin verdiğinizden) dolayı sizi ödüllendirir. Fakat bu sistem, çok fazla elektrik ve donanım gücü gerektirebilir. Bu durum, kullanıcı bilgisayarlarının performansında düşüş yaşanmasına ve elektrik faturasısının kabarık gelmesine neden olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sistem, çok fazla elektrik ve donanım gücü gerektirebilir. 

Mining Nasıl Yapılır? 

İnternet siteleri, dağıtıcı kaynaklardan aldıkları HTML kodlarını sitenin arka planına yerleştirirler. Bu sayede siteye normal giren bir kullanıcı, ilk bakışta sitede mining yapıldığını anlamaz. 

Bir Sitenin Mining Yapıp Yapmadığı Nasıl Anlaşılır? 

Sitedeki herhangi bir yazının içine tıklayın. Daha sonra yazının herhangi bir bölümünde mouse’ı sağ tıklatın ve “incele” seçeneğine dokunun. Karşınıza yüzlerce kod gelecektir. Fakat “www” ile başlayan kodları aramaya başlayın. Normal bir site, sıradan bir URL’yi sitenin arka planına bilerek atamaz. 

Bundaki amaç ise kullanıcıların bilgisi dışında olmayan işlerde, söz konusu işi tepki çekmeden ya da kimse fark etmeden yapmaktır. 

Örneğin Ekşi Sözlük’ün bugünkü başlığında yer alan bir konuya göre Zaytung da böyle bir uygulamaya geçmiş. Bir Ekşi Sözlük yazarı da bu olayı CPU’nun aşırı derecede güç kullanmasıyla anlamıştır. 

Şu anda pek çok internet sitesi, mining üzerinden kendilerine finansal bir kaynak sağlamaktadır. Fakat bu kullanıcı izni dahilinde olduğu sürece herhangi bir problem olmaz. Ancak kullanıcı izni olmadan böyle bir şeyin yapılması, etik değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi