Mitralyöz Nedir? Mitralyöz Silahının Özellikleri Nelerdir?

Mitralyöz nedir? Mitralyöz neye denir? Mitralyözü kim (ler) keşfetti? Kısaca mitralyöz.

Mitralyöz, taramalı ve ağır makineli tüfek anlamlarına gelen mitralyöz, Fransızlar tarafından icat edilmiş bir savaş teknolojisidir.

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere mitralyöz, bir kol tarafından çevrilir ve seri atış imkanı sağlar.

Kelimenin orijinali Fransızca kökenlidir. Fransızlar, eski zamanlarda içlerine mermi konulup düzgün bir atış sağlayan demirlere “mitrail” (mitray) adını vermişlerdir. Mitralyözün çok namlulu olmasından dolayı ilk icat edildiğinde de aynı isim verilmiştir. Modern Fransızcada mitralyöz, çok namlulu silah anlamına gelir.

Mitralyöz (Fransızca: Mitrailleuse)

Mitralyöz, Türkçeye okunduğu şekliyle geçmiş ve bu haliyle kalmıştır. Mitralyöz kelimesinin bugünkü anlamı çok namlulu tüfektir.

Fransızca’da çok namlulu silah anlamına gelen mitralyöz, Fransızlar’ın icat etmiş olduğu çok namlulu bilye atan makineli toplara verilen bir isimdir. Fransızlar, daha çok bu silah ile dikkat çektikleri ve bilindikleri için mitralyöz ismi başka ülkelerde de kullanılmıştır.

Fransızlar’ın bu çok namlulu silahının diğer silahlardan ayrılan en önemli yanı, silahın arka tarafında döndürülen bir kolun ateşi kontrol altına almış olmasıydı. Günümüzde mitralyöz terimi, tam otomatik makineli tüfek manasında da kullanılır. Mitralyöz tarzı silahlar Osmanlı Devleti’nde 1800’lerin başından itibaren kullanılmaya başlanmıştı. Fakat Osmanlı Devleti’nde var olan mitralyöz tarzı silahların ”kurma kolları” yoktu. Sultan Abdülaziz tarafından modernize edilen modifiye silahlar arasında çok namlulu silahların olduğu da biliniyor.

Mitralyözün çalışma mantığını gösteren bir video. Videoda anlatılan mitralyöz, oldukça eski bir model. Günümüz çok namlulu silahları, bu makineden kat ve kat seridir.

 

Yine aynı isimde Grup Yorum’un da bir şarkısı bulunmaktadır. Şarkı mitralyöz üzerine yazılmıştır. Şarkıyı şuradan dinleyebilirsiniz.

Şarkıda geçen sözler:

Mitralyöz mitralyöz halay başı mitralyöz
Zafer bizim olacak can yoldaşım sana söz
Halkımız kazanacak can yoldaşım sana söz

Vur ha vur ha vur ha vur mitralyözle vur ha vur
Sevdamız kurşun olsun zulmün üstüne yağdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.