Çivi-Nal-At-Yiğit-Memleket

Bir çivi bir nalı kurtarır; bir nal bir atı kurtarır; bir at bir yiğidi; bir yiğit tüm memleketi kurtarır. Alıp hayat felsefesi yapılası bir söz. Çivi-nal-at-yiğit-memleket.

Aslında çivi ve memleketi ayrı ayrı ele aldığımız zaman ikisinin birbiriyle ne alakası olduğunu sorgulayabiliriz. Fakat küçük şeyler tıpkı memleket gibi büyük şeylerin anahtarı, kilidi olabilir.!

Bir çivi belki bir memleket için küçük bir şeydir. Ya da bir nal, bir yiğit için öyledir.

Ama bir çivi nal için kıymetlidir. Yahut bir nal, at için önemli veya bir yiğit bir memleket için çok çok önemli olabilir.

Küçük şeyleri küçümsememek gerekir. Zira büyük şeylerin veya önem arz eden, başarı sayılan şeylerin anahtarı çoğu zaman küçük şeylerde gizlidir.

Bu söz asıl anlamına şöyle kavuşur: Herkes en iyi işini yapsın. Çivi, nerede lazım olacaksa orada, nal nerede uygun olacaksa orada, at nereye gidecekse orada olmalı. Yiğitler için, memleketi kurtaracaklar için her şey ama her şey yerli yerinde olmalı. Ne bir eksik ne bir fazla.

Kusursuzluğu aramak mükemmeliyetçiliktir. Fakat kusur, başarının önünde bir engeldir. Çivinin olmaması, nalın ayağa sağlam oturmasını engeller, nalın sağlam olmaması, atın dört nala koşmasını engeller, atın dört nala bir çivi yüzünden koşamaması bir yiğidin hamlelerini yavaşlatır ve savaş o yiğidin ölmesiyle kaybedilir.

Çivinin nalla; nalın atla; atın yiğitle; yiğidin de bir memleketle ilişkisi budur. Küçük ve önemsiz olarak görülen detaylar çoğu zaman hayat kurtarabilir. Başarı detaylarda gizlidir sözü, bu örnekle çok daha fazla tecelli ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting