Mobil Okul Timleri Nedir? Ne Yaparlar?

Okul çevresinde asayişi sağlamak, okul çevrelerinde kümelenen suç şebekelerinin öğrencilere uyuşturucu ve sigara satışını engellemek adına İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın bir projesi olan Mobil Okul Timleri yani kısaca MOT’lar göreve başladı. Mobil okul timleri nedir? Ne yaparlar?

Konuyla ilgili yazılı açıklama İstanbul Emniyet Müdürlüğünden geldi. Yapılan açıklamada uygulamanın İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İç İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalandığı ve okullarda sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarının sağlanmasına yönelik koruyucu ve önleyici tedbirlerin artırılmasına ilişkin iş birliği projesi kapsamında, şehir genelindeki İlkokul, ortaokul ve liseler ile ilgili koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirleri kapsadığı belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  Uçağa Kuş Çarpması

Mobil okul timleri, “İstanbul Güvenli Eğitim Projesi” kapsamında bizzat Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın katkısıyla görevlerine başladı. 18 Eylül 2017’de ilk defa görev başı yapan mobil okul timleri bu zamana kadar okul çevrelerinde etkin bir mücadele ortaya koydu.

Özellikle uyuşturucu ve sigara kullanımın küçük yaşlara kadar inmesinin ardından Emniyet Müdürlüğü düğmeye bastı. Okul yönetimiyle koordineli bir şekilde çalışacak olan bu okul timleri, okul giriş-çıkış saatlerinde güvenliği sağlamak, genç yaştaki çocuklara yönelik uyuşturucu satışını engellemek ve öğrencilerin okula giriş-çıkışını daha güvenli hale getirmek için mesai harcayacaklar.

İlginizi Çekebilir:  Numan Kurtulmuş'un IŞİD'in Yayınladığı Video Hakkındaki Konuşmasına İthafen

Okul çevrelerinde kümelenen gruplara üst araması ve GBT sorgulaması gibi güvenlik önlemleri alan mobil okul timlerinin içersinde asayiş polisi, çocuk polisi, trafik polisi ve toplum destekli polisi olmak üzere 4 farklı departmandan polis bulunuyor.

Böyle bir uygulamanın hayata geçirilmiş olması daha da önemlisi böyle bir uygulamanın akla gelmesi dikkat çekici ve takdire şayan. İlerleyen günlerde ya da çok daha ileriki zamanlarda uygulamanın okul çevrelerinde kümelenen suç şebekelerine göz açtırmamasını, öğrencilerin açıklamada belirtildiği gibi sağlıklı ve güvenli bir şekilde okullarına gitmelerini kolaylaştırmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri