Teknoloji

Modem CRC Hatası Nasıl Düzeltilir?

Ülkemizdeki internet altyapısının yetersizliği hakkında önceki modem makalelerimizde de tartışmıştık. Bu makalemizde ise modem crc hatası hakkında konuşacağız. Konuya girmeden önce bunun anlaşmalı olduğunuz internet sağlayıcı ile doğrudan alakalı olduğunu belirtmek isteriz. Çoğu kullanıcı crc gibi hata türlerinde de modem ayarlarıyla oynamak gibi bir hataya düşüyor. Bunun sonucunda daha da karmaşık hale gelmiş ayarlar sebebiyle ya hızları daha da yavaşlıyor ya da internetleri tamamen kopuyor. Standart crc değeri 0 olarak kabul edilmektedir. Modeme bağlandığınız anda gördüğünüz değer sıfıra ne kadar yakınsa o kadar iyidir diyebiliriz.

Hatayı düzeltmek için ise sizin de yapmanız gereken birşey var. Tabi bu durum internet hattını yeni aldığınızda ortaya çıkıyorsa sizden kaynaklanıyor olabilir. Aksi takdirde sizin modem bağlantınızda durduk yere kopma kesilme olmayacağına göre ana altyapıda problem düşünülür. Crc değerlerini optimum seviyede tutabilmek için, modeminize gelen türden CAT 6 kablosu ile modenize bağlantı veriniz. Bu noktada evinizin iç tesisatı da hatalı olabilir.

Bu noktaları kontrol ettiğinizde, sayısal olarak değerlerde düşmenin yanında pinh ve internet hızınız çok iyi seviyelere gelebilir. Hele hem altyapı hem sizin bağlantınızda problem varsa crc değerinden sürekli hata aldığınıza şaşırmayın. Buradan anlıyoruz ki kendi bağlantınızdan emin oldukltan sonra bu değerden internet sağlayıcı firma tamamen sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.