Motor Sporlarında Hangi Bayrak Ne Anlama Gelir? Bayrakların Anlamı ve Dili

Formula-1 yarışlarında sıklıkla görmüş olduğumuz bayrakların anlamı nedir? Bu yarışlarda her bayrağın bir dili var. Peki hangi bayrak ne anlama gelir? Motor sporlarında sallanan veya sabit bir şekilde tutulan renkli bayrakların anlamı nedir?

Siyah Beyaz Damalı Bayrak

Sporculara geç işareti için kaldırılan bayraktır. Yarışın sonuna gelindiğini de ifade eder. Ayrıca bu bayrak bitiş çizgisini geçen ilk üç sporcuya sallanır.

Sallanan Mavi Bayrak

Geçiş isteyen bir rakibin olduğunu veya arkadan gelen bir sporcunun bulunduğunu belirten bayraktır. Bu bayrak genelde tur bindirilen sporcuya gösterilir ve buradaki amaç yarışın tehlikeli olmasını engellemektir.

İlginizi Çekebilir:  Basketbolda Double-Double Nedir? Nasıl Yapılır?

Sallanmayan Mavi Bayrak

Çok yakından izleyen bir rakibin olduğunu ifade eden bayraktır. Yarışta birbirine yakın mesafede bulunan sporcular için bu bayrak kullanılır.

Kırmızı Bayrak

”Derhal dur” anlamına gelen bayraktır. Pistte meydana gelen ve yarışı veya sporcuyu etkileyebilecek bir kaza ya da olağanüstü bir durumda sallanan bu bayrakta, sporcular talimat gelene kadar beklerler. Yarışın başlamasıyla tekrar oyun devam eder.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda SS Nedir? Hangi Mevkide Oynar?

Sallanmayan Sarı

”Pistte tehlikeli bir madde var, yavaşla ve ihtiyatlı ol” anlamlarına gelen bayraktır. Sporcuların sarı bayrağın olduğu yerde birbirlerini geçmesi yasaktır.

Sallanan Sarı Bayrak

”Pistte tehlikeli bir madde var, durmaya hazırlan” anlamlarına gelen bayraktır. Sarı bayrak sallanıyorsa yabancı madde içeride; sallanmıyorsa dışarıdadır.

Sarı-Kırmızı Çizgili Bayrak

”Dikkat, yağlı bölge” anlamına gelen bayraktır. Bu bayrak ”yağ bayrağıdır” ve pistte tehlike yaratabilecek durumlarda kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  George Hagi’nin Galatasaray’a Transferi

Beyaz Bayrak

”Yakında bir servis otosu veya ambulans var” anlamına gelen bayraktır.

 

Motor sporlarında kullanılan bu bayraklar, tıpkı trafikte işaret ve işaretçilerinde olduğu gibi sürücülere yön ve yol veren uyarıcılardır. Daha sağlıklı ve keyifli bir müsabaka için sporcular, kendilerine gösterilen bu bayraklara riayet ederler. Bu, onlar için de yarışın iyi ve güzel geçmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce