Motor Yağı Az Olursa Ne Olur?

Öncelikle aman sakın diyerek makaleye başlamak istiyoruz. Çünkü motor yağının az olması aracınız için hayati riskleri sebebiyet verecektir. Şimdi gelin beraber detaylı bir şekilde motor yağı az olursa ne olur? Bakalım.

Öncelikle özellikle uzun yola çıkmadan önce aracınızın lastik basınç havalarında ve motor yağı seviyesini kontrol etmeniz önemle rica onur. Bunun sebebi Eğer motorumuzdaki yağ seviyesi olması gerekenden daha düşük ise başınıza gelebilecek birkaç aksilik var.

İlginizi Çekebilir:  Kızdırma Bujisi Arızası Çözümü Nedir? Detaylı Anlatım

Yolda giderken aniden motoru kitleyip aracınızı hareketsiz halde bulabilirsiniz. Çünkü motor yağının görevi motorunuzdeki pistonların hareketi esnasında daha iyi bir şekilde yağlamayı sağlayıp, O aracınızın daha sağlıklı bir şekilde zamanlama alıp hareket etmesini sağlar. Özet olarak motor yağı az ise ne olur? Sorusunun cevabı gerçekten büyük bir sıkıntı sizi bekliyor olabilir. Birkaç kilometre gibi çok düşük mesafelerde eğer yağı seviyesi çok az değilse bir problem olmaz gideceğiniz yere kadar gidebilirsiniz. Fakat motor yağı seviyeniz çok aşırı düşük seviyelerde ise ve gideceğiniz mesafe uzun bir mesafeyse motor indirime masrafıyla karşı karşıya kalıp binlerce lira para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca bu motor ya yakıyor, özelliği buymuş, bu motorlar hep bu şekilde çalışıyor gibi safsatalara kesinlikle inanmayın. Sağlıklı bir motor asla hiçbir şekilde yağ yakmaz. Yağ yakıyor ise muhtemelen önemli bir arıza mevcuttur, ya da motorunuzun altında ya kaçağı vardır kaçan nereden olduğunu net bir şekilde tespit ettirip bir an önce müdahale etmeniz çok çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz