Motorola ve Bir Acayip Reklamı

En azından tüketici elektroniği konusunda Türkiye pazarında dans etmek bir hayli zor. Bana kalırsa müşteriler ne istediğini gayet iyi  biliyor yani Steve Jobs’ın ‘’Müşteri ne istediğini bilmez, sen bir şeyler sunmalısın.’’ sözü iyimser bir yorum ile eksik kalıyor. Bu konuda ayrı bir yazı yazılıp sayfalarca bir şeyler söylenebilir. Fakat bugün ele alacağımız konu yıllar sonra tekrar Türkiye pazarında pay almak için kolları sıvayıp biraz garip girişimlerde bulunan Motorola firması.

Bu firma hakkında ayrıca bir bilgi vermeme gerek yok sanırım. İlk cep telefonunu icat ettiler desem? Antenli Motorola cep telefonları, ondan sonra ise ince ve zarif kapaklı telefonlar. Akıllı telefonlar piyasaya gidene kadar Motorola’nın işi hep güzel gitti. Sonrasında Nokia ile aynı kaderi paylaşarak satışları yerle bir oldu. Bu aralar ise yeni çıkardığı Android işletim sistemli cihazlar ile Türk insanının ilgisini çekme kararı almış. Televizyonlarda değil de daha çok Instagram üzerinden reklamlarıyla karşılaşıyoruz. Motorola hoş grafikler ile fena bir sayfa açmış sayılmaz. Reklamlar ve iletiler birbirinden biraz alakasız olsa da.

Bunların içinden bir reklam çok dikkatimi çekti. Her şey normal gibi ama seslendirmesi insanın içini çok rahatsız ediyor. Sizin önce izleyip sonra okumaya devam etmenizi rica ediyorum. Bu seslendirme kalitesine puan bile vermem. Yorumlarda ise ‘’bal reklamı gibi’’ türünden eleştirileri silerek Motorola gerçekten ilginç reklamına gelen tepkileri ilginç bir şekilde ört bas etmeye çalışmış.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.