Mimari

Mükemmel Ofis Mobilyası Seçmek İçin İpuçları

Günümüz iş hayatında, ofis hayatı vazgeçilmez bir unsur olup bir ofisin mükemmel kapasiteye ulaşabilmesi için ofis mobilyaları seçimlerinin titizlikle gereklidir. Çünkü ofis çalışanı olabilmek, ilgi çekici olmakla birlikte ciddi bir görünüm istemektedir. Bir ofis mobilyasının taşıması gereken nitelikler aşağıda listelenmiştir.

Mükemmel Bir Ofis İçin Ofis Mobilyalarının Taşıması Gereken Nitelikler

Ergonomik Yapıda Olmalı

İş hayatı, oldukça stresli geçmekte olan bir süreçtir. Bu sürecin kolayca atlatılabilmesi için seçilen mobilyaların rahat bir yapıda olması önemlidir. Bir ofis mobilyası, başta sırt bölgesi olmak üzere tüm vücudu konforlu bir şekilde ağırlayacak biçimde olmalıdır.

Pratik ve Uzun Ömürlü Olmalı

İş hayatı koşuşturmacalarla doludur. Fakat bazen bu koşuşturmacalar ayakta değil, oturarak yapılmak istenir. Bu yüzden bir ofis mobilyasında kullanılacak koltuğun en önemli özelliği, tekerlekli olmasından geçer. Tekerlekli ofis koltuğu oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Örneğin; hemen yandaki dolaptan bir evrak için yerinden kalkmaya gerek kalmaz.

Ofis mobilyaları öncelikle uzun ömürlü olması gerekir; çünkü bu kadar stresli geçen bir iş hayatı hasar görmüş mobilyaları kaldıramayacak hâldedir.

Mesleğe Göre Seçim Yapılmalı.

Kurulacak bir ofis, iş sahiplerinin mesleğini belirtecek bir duruş sergilemelidir. Ayrıca ofis hayatı ciddi bir müessese olduğundan dolayı seçilecek mobilyalar ofise ciddi bir görünüm de katmalıdır.

Örneğin; bir mimar ile bir diş hekiminin mobilyaları farklı görünüm ve işlevlere sahip olmalıdır. Mimarların iş hayatları çizimlerle geçmekte olup oldukça geniş bir ofis masası veya toplantı masası tercih etmesi gereklidir. Diş hekimleri ise diş bakım ve çekim işlemlerini muayene ortamında yaptığından normal boyutlarda bir ofis masası yeterli olur. Son zamanlarda ortaya çıkan lüks ofis mobilyaları her mesleğe özgün bir şekilde dizayn edilmiştir.

Bekleme Salonu Mobilyaları Seçimi Unutulmamalı.

Bir ofisi işler hâle getiren unsurlardan biri de müşteri ya da misafirlerdir. Misafir ve müşterilere konforlu bir ortam sunulması, müşterileri ofise alıştırabilir.

Düzen ve Uyum İhmal Edilmemeli.

Ofis mobilyaları ne kadar lüks olursa olsun, bir düzen ve uyum içerisinde değilse ofiste kötü bir görünüm yaratabilir. Bu yüzden ofis mobilyalarının rengi, duvar rengi ve ofis içerisindeki daha birçok durum göz önüne alınarak mobilyalar birbirine uyumlu bir biçimde seçilmelidir. Mobilyalar uyum içinde seçildikten sonra estetik bir görünüm sergileyecek şekilde düzene sokulmalıdır.

Mükemmel Bir Ofis Mobilyası Oluşturmak İçin Tavsiyeler

  • İlk defa ofis ortamı kuracak olanlar ya da ofis mobilyalarının tamamını değiştirmek isteyenler, takım halinde bulunan modern ofis mobilyaları seçimlerine yönelmelidirler. Eğer geniş bir çalışma hayatı (mimar, mühendis vb.) için ofis takımı alınacaksa makam takımlarını, daha sade bir çalışma hayatı (öğretmen, yazar, diş hekimi, doktor vb.) için ofis takımı alınacaksa yönetici takımları tercih edilmelidir.
  • Eğer, set halinde ofis mobilyaları alınmak istenmezse; bekleme koltukları, yönetici/makam koltukları, çalışma koltukları, dolap, keson ya da bankolar tercih edilebilir.
  • Toplantı odası seçiminde toplantıya katılacak kişi sayısı ve yapılan iş baz alınarak seçim yapılmalıdır.
  • Eğer sağlık alanında bir ofis seçimi yapılacaksa; karşılama/lobi kısmında kullanılacak banko ve bekleme koltukları hem randevuların daha kolay alınmasını hem de müşterilerin daha konforlu bir şekilde ağırlanmasını sağlayacaktır. Eğer lobi kısmı geniş bir alana sahipse, lobinin orta kısımlarına son derece rahat puf koltuklardan konulabilir. Hatta lobinin orta kısmında bir kolon bulunması pufların yerleştirilmesi için oldukça uygun olabilir. Ayrıca bekleme salonundaki kanepe ve sandalyeler de bu puflara uygun bir renkte seçilirse mükemmel bir ofis uyumu yakalanabilir.
  • Ofis ortamı çağrı merkezi ya da benzer tarzda toplu çalışmalara uygun bir ofis modeli oluşturulmak istenirse, operasyonel ofis mobilyaları takımları tercih edilebilir. Bu ofis takımları, ortaklaşa grup çalışmalarını destekler niteliktedir. Bu ofis takımlarına uygun olarak dolap ya da keson tercihi de yapılabilir.

Kaynak: gursanmobilya.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi