Vitesi Kontrol Ettirin Kılavuza Bakın Hatası Çözümü

Bu hata Fiat marka araçlarda kadranın tam orta alt kısmında bulunan led panelde yanarak ‘vitesi kontrol ettirin’ şeklinde ikaz vermekte ve sadece küçük araçlarda değil ticari boyutta sayılabilecek büyük araçlarda da görülebilmektedir. Yani Fiat markasının genel bir hata kodudur. Bazı modellerde vitesi kontrol ettirin kılavuza bakın hatası şeklinde de karşınıza çıkabilmektedir. Bunun ne gibi hatalar dolayısıyla ekrana yansıdığına bakmadan önce başka marka aracı olan araç sahipleri için de faydalı olabilecek bir yazı olduğunu belirtelim. Çünkü bu genel bir hata kodu olmakla beraber, buna benzer bir uyarı şanzımanda ortaya çıkan bir arızayı işaret eder ve aşağıda sıralayacağımız olası ihtimaller sizi bu konuda daha bilinçli hale getirecektir.

Soğuk Havalarda Vitesi Kontrol Ettirin Demesi Normal

Kış aylarında soğuk havalarda bu hatayla karşılaşıyorsanız sakin olabilirsiniz. Çünkü bu tamamen motorunuzun henüz soğuk olduğunu ve aracınız otomatik de olsa triptonik viteste kullanırken aracınızı fazla zorlayıp yüksek devir seyir almanızı engellemek için verdiği bir hatadır. Motor ısındığı zaman hata gidiyorsa rahatlayınız.

Hiç Akü Aklınıza Gelir miydi?

Bu direkt şanzıman ile ilgiki bir hata gibi görünse de aracınızda bulunan akü ile alakalı bir problemden dolayı bu hatayla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bunu deneyimleyip aküyü değiştirdikten sonra çözüme ulaşan kullanıcılar defalarca bu yönde deneyim belirttiler.

Beyne Yetkili Serviste Bağlanın

Araçta yığılma, devirlerde sepeleme gibi bir problem de varsa sürüşe devam etmemenizde fayda var. Şanzıman kendini korumaya almadan ya da bir tarafını çatlatıp patlatmadan. Aracı uzman bir serviste beyne bağlattığınız vakit net hata kodunu alıp sebebini de öğrenebilirsiniz. Bu konuda yetkili servisin pahalı olacağını düşünüp sakın normal bir beyinciye gitmeyin çok lüks sınıfları bile okuyabilen beyin tamircilerinin çoğu Fiat marka araçların beynine bağlanamamaktadır. Bununla beraber, Fiat yetkili servislerinde de bu işlem korkutucu derecede maliyetli olmayacaktır.

Aracınızın şanzımanı önemli bir aktarma organı olmakla beraber tamiri ve ağır bir hasar gördüğündeki sizi uğraştırma derecesi olarak çok tehlikeli bir parça olduğundan dolayı bu hatayı sakın görmezden geleyim demeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.