Dini

Uyuyan Birinin Yanında Namaz Kılınır mı?

Uyuyan kimsenin arkasında veya yanında namaz kılınır mı? Sorusuna kısaca cevap vermeye çalışacağız. Mekruh mu yoksa caiz olarak sayılabilir mi?

Buhari’nin Salat kitabında uyuyan kişinin arkasında namaz kılmak hakkında Hz. Aişe; Nebi ekrem efendimiz s.a.v ben onun yatağında enlemesine yatıp uyuduğum halde bana doğru namazını kılar beni de vitri kılmak için uyandırırdı. Vitri beraber kılardık.’ Bunun bir mahsuru olmadığı bu hadisten çıkarılmıştır.

İmam Malik ise uyuyandan namazı meşgul edebilecek bir şey olması açısından mekruh sayılmıştır. Yani bazı alimler tarafından mekruh sayılabilen bir durumdur. Bu açıdan bakıldığında mekruh olabileceği durumlar bir bakış açısına göre olabilse de kesinlikle günah sayılmamaktadır. Çünkü peygamber efendimiz de bu şekilde namaz kılmıştır. Mekruh sayılmasındaki bakış açısı kesinlikle sünnete ters bir bakıştan değil başka bir açıdan dikkatinizi dağıtabilir için bazı imamlar tarafından görülmüştür.

Yanında kılınabilir fakat direkt kıble tarafında yani karşısında bulunuyorsa uyuyan kişi bu durumdan kaçınmakta fayda olacaktır. Yanında kılınabilir fakat karşısında kılmak sakıncalıdır. Buna dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds