Mükemmeliyetçi İnsanlar ve Mükemmeliyetçi Düşünce Şekli

Herhangi bir karar aşamasında veya bir olay esnasında her şeyin başlı başına kurgusal ve işleyiş anlamında mükemmel ilerlemesini öngören ve bu öngörmeyi bir hastalık haline getirenlerin son durağı mükemmeliyetçilik olmuştur. Henüz yeni çıkmadığı aşikar, göz önünde örneklerine sıklıkla rastlanmasının ise yeni olduğu muhakkak mükemmeliyetçilik hastalığı, pek çok yönden soruları ve sorunları nedeniyle tartışılan bir konum haline gelmiştir.

Temelinde yatan en önemli olgu, tıbben hastalık olmamasına karşılık ciddiyet arz eden hiçbir şeyi beğenmeme hastalığıdır. Kurgusal ve işleyişte, planlanan ya da doğaçlama gelişen bir olayın seyri, mükemmeliyetçi insanlara göre kusursuz olmalıdır. Mükemmeliyetçi duygunun hastalığa neden olduğu bir diğer önemli nokta ise temizlik (titizlik) hastalığı olmuştur. Her açıdan mükemmeli arzulayan mükemmeliyetçi insanların yaşamlarında en azından bir konu üzerinde aşırıya gittikleri görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Hep Daha Fazlasını İstemek

Yalnızca bir konu üzerinde dahi olsa mükemmeliyetçilik mümkün müdür? Bir konu ya da durum karşısında yetkinliğiniz değişebilir; örneğin yetkinliğinize göre profesör veya doçent olabilirsiniz ama bir konu üzerinde mükemmel değil en fazla mükemmele yakın olursunuz. Planlanan hiçbir şeyin zihindeki versiyonu ile gerçek yaşamdaki tezahürü birbiri ile uyum içinde değildir. Mutlaka bir kusur vardır. Zihin, hayal gücüyle birleştiğinde ütopik olanlara eğilim gösterir ve bu gerçekliklere yaşamlarımızda karşılaştığımız zaman hayal kırıklığına uğrarız. Bu bizi en çok tedirgin eden ve üzen olayların başında gelir.

İlginizi Çekebilir:  Tüm Apartman Çocuklarına

Beklentiyi yüksek tutmak insana, algının soğukluğu karşısında bir hataya sürüklendiğini hissettirir. Bu hata, karşılaşılan ile tahayyül edilen arasındaki belirgin farklardan meydana gelmektedir. Mükemmeliyetçi insanların hayatlarında çok az şeyden memnun oldukları da yine kendilerince rahatsızlık duyulacak bir şey olmamasına rağmen makro düzeyde kendilerinde sıklıkla görülen bir nevi hastalıktır. Daha doğrusu mükemmeliyetçi olmak bir hastalık, mükemmeliyetçiliğin alt kolları ise hastalığın bir çeşit farklı varyasyonlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi