Murat Başoğlu ve Yeğeni Arasındaki Yasak Aşk

Daha dün 15 yaşındaki bir erkek çocukla basılan Oğuz Bulut skandalının ardından ülke, bir diğer skandalla çalkalandı: Murat Başoğlu, abisinin kızı ile Bodrum’da özel yatında uygunsuz görüntülerle yakalandı. İşe ilkin haberden başlayalım.

15 yıllık birlikteliği olan Murat Başoğlu, geçtiğimiz günlerde yatta görüntülenen kadının yeğeni olmadığı hakkında basına bir demeç vermiş, fakat bu demecin asılsız olduğu ortaya çıkmıştır.

Öz yeğeni Burcu Başoğlu ile 5 Temmuz günü Etiler’de görüntülenen Murat Başoğlu “Yanlış bir şey yazmayın kendisi yeğenim” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

İlginizi Çekebilir:  New York Times: Erdoğan’ın Vizyonuna Karşı Çıkan Türkler Kitleler Halinde Ülkeden Kaçıyor

Yaşam koçu ve yoga eğitmeni olan Burcu Başoğlu ise kendisi gibi yoga eğitmeni olan Selçuk Kabadayı bu olay üzerine eşi Burcu Başoğlu’ndan ayrılma davası açtı. Selçuk Kabadayı, “aile birliğini temelden sarsmak ve ihanet” suçu kapsamında 1 milyon liralık tazminat davası talep ediyor.

İşin haber kısmı böyle. Gelelim işin eleştirisine. Olay öncelikle bir ensest ilişki örneğidir. Böyle bir ilişki varsa, bu bir tercihtir. Kesinlikle eleştirilebilir ama saygısızca tutumları hak etmez. Burada asıl eleştirilmesi gereken nokta haberde geçen “Bu benim yeğenim, yanlış şeyler yazmayın” deyip “yeğen” paravanına sığınması ve Türk adet ve kültüründe önemli bir yeri olan “yeğen” kavramını değersizleştirmesidir.

İlginizi Çekebilir:  Alparslan Kuytul Kime Hizmet Ediyor?

Madem böyle bir ilişkiniz var, toplumun kolay kolay kaldıramayacağı bir olaydır üstelik, bu ilişkiyi “yeğen” kamuflesi altında saklamak hangi insanlığa sığar?

İkincisi ise Murat Başoğlu’nun da yeğeni Burcu Başoğlu’nun da evli olmasıdır. Tazminat davasında geçen madde gibi bu ilişki tipi “aile değerlerini kökünden sarsmaktadır”. Türkiye’de bu ilişki türü çoğu çevrelerce asla kabullenilmeyecek türden bir ilişkidir.

İlginizi Çekebilir:  İran’da Başörtüsü Yasağı Kalktı Mı? Tahran Polisi Ne Dedi? Yasak Neleri Kapsıyor?

Halbuki olayın hukuki boyutuna baktığımızda tamamen meşru bir olay: İki reşit insan kendi kararlarıyla bir birliktelik yaşamayı tercih ediyor. İşin zaten eleştirilen ve kabul edilemeyen yanı örfen ve dinen yanlış olmasıdır. Ortada yeğene mecbur kalacak bir tercih bu noktada kabul edilemez.

Olayın bir diğer boyutu da aldatan Murat Başoğlu’nun eşi ile Burcu Başoğlu’nun eşini bir düşünün. Olay ortaya çıktığındaki ruh halleri eminim ki çıldırılacak bir merhaledir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce