Biyografi

Murat Menteş Kimdir? Nerelidir?

Murat Menteş kimdir? Nerelidir? Daha önceki yazılarımızda Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Murat Menteş’ten ve hayatından söz edeceğiz.

Murat Menteş Kimdir?

Murat Menteş; Türk şair ve yazar. 21 Eylül 1974 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Menteş, bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bölümünde okudu. Yazı hayatına henüz lise çağlarında başlayan Murat Menteş, bu yaşlarında pek çok amatör şiir yazdı. Bir ara sahaflık da yapan Menteş, daha sonra çeşitli gazete, dergi ve yayınevlerinde birçok görevde bulundu.

Yazıları ”Gerçek Hayat”, ”Şehrengiz” ve ”Kökler” isimli dergilerde çeşitli zamanlarda yayınlandı ve buradaki yazıları ile yazarlık konusunda deneyim kazandı.

2009 senesinde neşredilen ”Korkma Ben Varım” isimli romanı, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından roman dalında ödüle layık görüldü.

Samed Karagöz ile birlikte ”Klark” isimli kültür-sanat programını TVNet’de sunan Murat Menteş, 2011 senesinden bu yana yine Samed Karagöz ile birlikte Standart FM’de ”Nunchaku” isimli programı sunmaktadır. 2012 senesinde ise Yeni Şafak gazetesinde köşe yazıları yazdı. Buradaki işini 26 Temmuz 2013 tarihinde bırakan Menteş, Afilli Filintilar isimli internet sitesinde yazılarını yazmaya devam etmektedir. Menteş son olarak 2018 yılında Antika Titanik isimli kitabını çıkarmıştır.

Edebi Kişiliği

Daha çok kara mizah ve ofansif mizah ögelerini sık sık kullanan Murat Menteş, kitaplarında çok ilginç benzetmelere, hiç duyulmadık isim kombinasyonlarına, tuhaf olaylara ve absürt durumlara yer verir. Okurlarının zihnini sürekli açık tutan ve için çeken anlatım tarzı, eserlerinin tamamına yaygındır. Kitapların isimleri ise daha çok tekerleme şeklindedir.

Romanı, saatte 300 km. gidebilen bir spor araba gibi tasarlıyorum. Dileyen okur yavaş yol alabilir, fakat hızlı okunmaya elverişli bir anlatımı benimsiyorum.

Murat Menteş’in kitaplarının anlatım tarzı yukarıda yazar tarafından böyle özet geçilmiştir. Gündelik hayatta hiç rastlanmayacak kişilere bu kitapta rastlayabilirsiniz. Toplumun aksayan yönleri de yine eserlerde kara mizah kullanılarak okuyucuya iletilir.

Son dönemlerde popüler hale gelen Hakan Günday, Emrah Serbes, Elif Şafak, İhsan Oktay Anar ve diğer alternatif yazarlar çevresinde gelişen Türk edebiyatının önemli isimler arasında yer alan Murat Menteş, mizahi unsurları ön plana çıkarmasıyla diğerlerinden ayrılan bir yöne sahiptir.

Eskiden romancılar bir dağı ya da bir odayı detaylı bir şekilde tasvir ederken bugün görsel çağda yaşadığımız ve herkes her şeyi gördüğü için tasvir romanı hantallaştıran bir şeye dönüşüyor.

Eserlerinde daha çok olaylara ve olayların nasıl cereyan ettiğine değinen Murat Menteş, tasvir betimlere ise kitaplarında fazlaca yer vermeyi sevmeyen bir edebi kişiliğe sahip. İşte yazarın birkaç karakteri:

 • Nuh Tufan
 • Hayati Tehlike
 • Şebnem Şibumi
 • Nazlı Hilal
 • Ruhi Mücerret 

Eserleri

 • Kuzgunun Gölgesi (şiir, Yediiklim Yayınları, 1999)
 • Kaosa Mütevazi Bir Katkı (deneme, Şule Yayınları, 2001)
 • Aynalı Barikatlar (deneme, Şule Yayınları, 2003)
 • Dublörün Dilemması (roman, İletişim Yayınları, 2005)
 • Korkma Ben Varım (roman, İletişim Yayınları, 2009)
 • Garanti Karantina (şiir, Sel Yayıncılık, 2010)
 • Ruhi Mücerret (roman, April Yayıncılık, 2013)
 • Antika Titanik (roman, April Yayıncılık, 2018)

Kaynak: Vikipedi, Biyografya.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi