Müsrif Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Müsrif nedir? Müsrif kelimesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “müsrif” kelimesinden söz edeceğiz. 

Müsrif Nedir? Müsrif Ne Demek? 

İlginizi Çekebilir:  Nicelik ve Nitelik Arasındaki Fark Nedir?

Müsrif, isim. 

İsraf eden, herhangi bir malı veya ürünü israf eden, tutumlu olmayan, savurgan anlamına gelir. Elindeki ürünleri ya da malları idareli kullanmayan, israf eden, tutumsuz kişi ve kimseler için kullanılır. 

Müsrif Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Müsrif kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin aslı “israf” sözcüğüdür. İsraf, fiil; müsrif ise isimdir. 

İlginizi Çekebilir:  İskandil Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Müsrif Kelimesinin Kulanım Alanları Nelerdir? 

Müsrif kişi, müsrif olmak, müsrif davranmak gibi kalıplaşmış söz öbekleri ile kullanımı yaygındır. Müsrif kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. 

Müsrif Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Ülkeyi hoyratça, suç sayılacak tarzda idare eden bu yönetimin silinip gitmesi kaçınılmazdır. Müsrif ve verimsiz davranmakla kalmamış, mali kaynakları da zimmetine geçirmiştir. Yönetici sınıftan hiç kimse, insanlık mahkemesine çıktığında suçsuz olduğunu iddia edemez.

İlginizi Çekebilir:  Mümtaz Ne Demek? Mümtaz Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Uçurum İnsanları, Jack London

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi