Mustafa Kemal Atatürk’ün Haç Nişanesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli başarıları ve savaşlarda gösterdiği başarılara istinaden şahsına verilen birçok madalya, nişane ve ödülleri var. Son günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün Haçlı Nişanesi sıkça konuşulmaya ve dile getirilmeye başlandı. Peki Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekten de Haç Nişanesi var mıdır? Varsa bu nişanenin aslı nedir?

Öncelikle ata.tsk.tr adresinden edinilen bilgilere göre Mustafa Kemal Atatürk’ün 1917 yılında aldığı “Demir Salip Nişanı” bulunmakta. Söz konusu bu Demir Salip Nişanı, Mustafa Kemal Atatürk’e 9 Eylül 1917 tarihinde Alman hükümeti tarafından verilmiştir. Üzerinde taç kabartması, altında da 1914 yazılı olan nişanenin çapı 4.5 cm’dir.

Nişanenin alt kısmında yazılan 1914, I. Dünya Savaşı’nın başlangıç tarihi. Bilindiği üzere Almanya ve Osmanlı Devleti, savaşa İttifak Devletleri adıyla girmişler ve birçok cephede beraber savaşmışlardı. Hatta Çanakkale Cephesinde Mustafa Kemal Atatürk ile Alman subayları yan yana savaşmışlardır. Hatta ordu komutanı bir Alman generali olan Liman von Sanders’ti. Sanders, 5. Ordu komutanı ve aynı zamanda bir mareşaldı.

Kısaca, Mustafa Kemal Atatürk’e verilen bu madalya, kendisinin başta Çanakkale ve Kafkaslar’da göstermiş olduğu başarılarından dolayı verilmiş olabilir.

Sosyal medyada gündem olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Haç Nişanesi’ni Alman hükümetinden kimin verdiği, neden verdiği ise sitede belirtilmemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber