Mutlu Olma Sanatı

Mutlu olma, felsefede istenilen ve ulaşılması için çaba gösterilen bir oldudur. Mutlu insan olmak ideal bir insan tipidir aynı zamanda; mutlu insan hedeflenen bir kişidir. İnsan nasıl mutlu olur? Mutlu olma sanatı nedir? Ne yaparsak mutlu oluruz?

Mutlu olma, en nihayetinde göreceli bir kavramdır. Kişi mutlu olmayı kendi çizdiği çerçevenin dahilinde yorumlar. Kimilerine göre mutlu olmak basit ve önemsiz kabul edilen şeylerin olması ile ile gerçekleşir. Kimilerine göre ise mutluluk hayal edilmesi dahi güç şeylerin peşinde koşmak ile elde edilebilen, yakalanılan bir şeydir.

İlginizi Çekebilir:  Sevince Tüm İnsanlar Bir Başka

Öncelikle mutlu olmanın her yaşa ve çağa göre evreleri vardır. Bir insanı gençken mutlu edebilecek tüm aksiyonlar yaşlılıkta bir anlam ifade etmeyebilir. Mutluluğun her insanda, evrelerine göre çeşitleri olmalı. Yalnızca çağlarına göre değil her anına göre kendini mutlu edebilecek algoritmalar bulundurmalı insan her şeyden önce.

Mutlu edebilecek şeylerin tanımı ve imkanı günlere hatta saatlere göre değişebilir. O yüzdendir ki mutluluk tanımı içinde bulunulan ana göre yapılmalıdır. Planlanmış mutlulukların kişiyi planlanan tarihte mutlu edebilmesi için plan tarihinden planlanan tarihe kadar bir uğraş içinde olmak gerekir. Planlanan mutluluk, zahmet gerektirir, zaman gerektirir ve her şeyden önce biraz da sabır gerektirir.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul'da Bayram

Yine o yüzdendir ki planlanmış mutluluklar yerine sade ve ani mutluluklara hazırlanmalı insan. Bunun için ilk başta karakterin değişmesi gerekir. Olaylar ve durumlar farklı şekilde gerçekleştiğinde alternatif mutlu olmalara yönelmek zorundadır insan. Örneğin bu her daim yanınızda görmek istediğiniz bir insan veya hatırlamaktan yorulmadığınız bir nesne veya olay da olabilir. Mutsuzluk hissinin insanı her anında yanlış kararlar almaya iteceğini varsaydığımızda, mutlu insanın da bir o kadar sağlıklı ve doğru karar alacağı muhakkaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bir Başkasının Başarısına Sevinmek

Her şeyden önce mutluluğun tanımını değiştirmekte fayda var. Sizi mutlu hissedeceğine inandığınız birileri veya bazı şeyler, siz ne zaman ümitsizliğe kapıldığınızda kollarınızdan tutmalıdır. Bu yeni insanlar ve mekanlar olabildiği gibi eski dostluklar ve klişe mekanlar da olabilir. Tek yapılması gereken mutlu olmaya uğraşmaktır. Mutluluk sanatı yalnızca bu şekilde gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat