Nasıl Kilo Verilmez?

Başta yazımı Nasıl kilo verilir başlığı altında yazacaktım ama yaza yaklaştığımız bu dönemde herkes kilo vermek için bir şeyler yazıyor zaten o yüzden her yerden bulunabilecek gereksiz bilgileri yazmak istemedim. Size başka şeyler anlatmak, hatırlatmak istedim. Hayatımın hiç bir döneminde nasıl kilo alırım diye bir uğraşım olmadı. Zayıf bir bebek (ilk ve son zayıf zamanlarım) olarak doğduğumdan bizimkiler ben güçleneyim diye uzun yıllar yedirmişler (sonunda ben pehlivan gibi olup ailem “bu çocuk çok yiyor artık sağlıksız” diyene kadar da yemişim.bir diyetisyene götürmeyi akıl eden canım ailem obezite sınırında olduğumu öğrenince tabiki tedbir aldılar: YEMEK YEDİRMEMEK. (-dılar diyorum çünkü bu zamanları biraz hatırlıyorum) altı yaşlarında falanım tabiki yedirmiyorlar diye abartıyorum istediğim şeyleri yiyemiyordum sadece. İstediğim yemeklerin önümden alınması beni hem kırıyor hemde işi inada bindiriyordu. Hatta ergenlik döneminde kiloma laf edilince bu huyum devam etmiştir . Yani “birisi bir şey dedi hadi gaza gelip kilo vereyim” diyen hırslı tiplerden hiç olamadım. Biraz karakter meselesi de olabilir. Yıllardır sürekli diyetler yapıyorum çok şey denedim sonunda istediğim kiloya yaklaştım artık ama şunu diyebilirim ki: Evet kilolarımızdan kurtulmak bizim yaşam kalitemizi arttırır, vücut ayarlarını daha düzgün değerlere getirir (en basitinden merdiven çıkarken bunu hissetmiştim mesela) hele giremediğim kıyafetin içine girmek inanılmaz bir olaydı ancak içimizde nasıl hissettiğimiz daha önemli. Ben içimde kendimi kaç kilo olursam olayım asla tam anlamıyla zayıf hissedemeyeceğim sanırım. Bu benim içimde aşmam gereken bir olay. Fakat çok yakın bir arkadaşım bazen bana şunları hatırlatır:aslında biz içimizdeki bizle varız dışarıdan görünen biz hiçbir şey değil içeridekinin yansıması. Biz her halimizle güzeliz, iyiyiz, harikayız. Dünyada bizden bir tane var. Onuda aklımızı saçma şeylere takıp üzülmekle harcayamayız. Fazla olan kilolarımızı vermeliyiz tabiki kendi sağlığımız için ama bunu mutsuz bir periyotta değil kendimize güvenerek hayatımızın parçası halinde sağlıklı şekilde yapmalıyız. Sonuç daha çabuk ve kesin gelecek eminim ki.
Neyse dediğim gibi kilo almada da vermede de çok zamanım geçti diyebilirim ama şu hiç kilo alamayan insanları hala anlamıyorum. Ya ben imkanım olsa (hani şu hiç kilo alamayanlardan olsam) tüm dünyayı yiyebilirim.

İlginizi Çekebilir:  Gastrit Çarpıntı Yapar Mı?

Özellikle yaşadığımız coğrafya dolaylısıyla yemek konusunda pek çok mutfağa taş çıkarırız bence.
Doğu mutfağı ve batı mutfağının tam arasında kalmış harika damak tatlarımız var. Siz nasıl kilo almadan kalıyorsunuz? Ama bunun metabolizmayla alakası var lafını duymak istemiyorum benim metabolizmam onlardan değil anlayamıyorum su içsem yarıyor hele bide tatlılarla falan bakışmam yeterli oluyor ne yazık ki.
Yani kilo almak isteyenlere tavsiyem yiyin arkadaşlar bol bol yiyin, kilo vermek isteyenlere de yemeyin şöyle üç ay falan yemek yemeyin taş gibi olacaksınız. (tabiki şaka yapıyorum aman deyim) ama dediğim gibi zayıf ya da şişman önemli olan biziz bunu unutmadan yaşamak çok daha önemli. Sağlıklı ve mutlu kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi