No Pasaran: Geçit Yok!

İspanya İç Savaşı’nın en önemli sembollerinden biri: No Pasaran. Türkçe, geçit yok, onlar geçemez anlamına gelir. İspanyolca ‘pasar’ fiilinin olumsuz ve üçüncü çoğul kişi formatında çekilmesiyle ‘pasaran’ sözcüğü meydana gelir.

Kanlı iç savaşta faşistler ile solcular arasında, üç yıl süren çatışmalar oldu. Savaşı Franco’nun öncülüğünü ettiği faşistler kazandı. Savaştan akıllarda kalan bir sürü detay vardı: İtalyanların Barselona’yı bombalaması, Troçkistler ile Stalinistlerin birbirine düşmesi, Moskova Altını ve No Pasaran.

No Pasaran’ın Dolores İbarruri’nin, Faşistlerle giriştikleri amansız bir çatışmada, Madrid müdafaasında, yere düşerken söylediği bir slogan olduğu rivayet edilir. Ve ilerleyen süreçte İbarruri, komünistler arasında sivrilecek ve attığı o sloganı ile hatırlanacaktı.

İlginizi Çekebilir:  Orta Doğu'da Su Sorunu

Muhalif bir cumhuriyetçinin ölüm anı Robert Caba’nın objektifinden:

İspanya İç Savaşı’nda ülke içerisindeki tüm solcular, sosyalistler, işçiler, komünistler, Troçkistler ve ülke dışından, gönüllü olarak faşizmle mücadele için gelmiş olan Enternasyonel Tugaylar, Franco’nun faşist rejimi karşısında bir araya gelmiş, kenetlenmişlerdir. Slogan ise bu direnişin bir sembolü olmuştur. Aynı zamanda No Pasaran ünlü Madrid müdafaasının da sembolüdür.

İlginizi Çekebilir:  Monroe Doktrini Nedir? Esasları Nelerdir?

Ne var ki Franco’nun kuvvetleri 1939 yılında Madrid’i muhaliflerin elinden alınca, duvarlarına ‘Han Pasado’ yani ‘işte geçtik’ yazarak bu slogana cevap vermişlerdir. Tüm bu gelişmelerin ardından günümüzde hala etkisini gösteren bir gelişme yaşandı: Real Madrid kralın takımıydı, Barselona solcuların, anarşistlerin ve ayrılıkçıların takımı.

Slogan, çoktan tüm dünyayı etkisine almaya başlamıştı. İrlanda devriminin kıvılcımı olan iç savaşın direnişçileri adına İrlanda’daki bir kentte sembolik bir anıt dikilmiş. İç savaş aynı zamanda, Küba’da Amerikan güdümündeki Baptista hükümetinin devrilip, komünist hükümetin kurulmasına kadar büyük bir etki uyandırdı. Slogan günümüzde hala tüm geçerliliğini koruyor. Şöyle ki;

İlginizi Çekebilir:  Sancı: Muhammet Musaddık ve 1953 Devrimi Öncesi İran

1 Mayıs 2012 tarihinde Fenerbahçe spor kulübünün yapmış olduğu bir yürüyüşte açılan ‘No Pasaran’ pankartı.

1960 yılında Adnan Menderes’in asılmasıyla sonuçlanan Yassıada duruşmaları esnasında, duruşmanın yapıldığı bir salonda açılan ‘No Pasaran’ pankartı:

Beşiktaş’ın geçen yaz transfer döneminde kadrosuna kattığı Boyko’nun sağ kolunda yazan ‘No Pasaran’ dövmesi:

Slogan aynı zamanda Gezi Direnişinde de kendisine yer bulmuştur:

Madrid savunması sırasında muhaliflerin sokağa astığı No Pasaran pankartı:

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz