Neden Susmuyoruz?

Sahi neden susmuyoruz. Sıra bize gelecek diye mi? Yok o siyasi bir söylem. Ben işin düşünsel boyutundayım neden susmazlar bu insanlar? Neden her konu hakkında konuşmayı, her durumda konuşmayı, her olaya konuşmayı, hep konuşmayı isterler? Sükut, neden az tercih edilen bir davranış biçimi olmuştur hep?

Tüm dünya standartlarına baktığımızda konuşanlar her zaman dinleyenlere göre bir adım daha öndedir. Çünkü konuşan insan hep daha aktiftir ve daha çok ön planda olmayı ister. Dinleyen insan ise arka planda olmayı sever, bir yerlerden, bir şeylerden bilgi, kırıntı, yorum, eleştiri, bakış açısı kazanmayı amaçlar. Konuşmak ise susmaya göre daha çok faaliyet ve sorumluluk ister. İnsan konuştuğu vakit ağzından çıkan kelimelerden sorumlu tutulmalıdır. İnsanlar da tıpkı arabalar gibi yakıtla çalışır. Arabanın yakıtı nasıl ki benzin veya mazotsa insanın yakıtı da sözdü, kelimelerdi.

Kelimeleri bazen ağzımızda sorumsuzca geveliyor, edepsizce savuruyor, küstahça birilerine yapıştırıyoruz. Konuşmak hakikaten ehil insanların ağzında çirkin bir eyleme dönüşebiliyor. Konuşmak önemli değildir. Papağanlar bile konuşabiliyor siz onlara birkaç kelime söyleyince. Asıl marifet konuşabilmekte, konuşup etkileyebilmekte, başka yaşamlarda başka pencereler açabilmektedir marifet dediğimiz.

Bazen insanlar susması gereken yerlerde konuşmayı tercih ederler. Evet tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır ama her zaman da konuşmak olayları çözmeye, orta yol bulmaya yaramıyor ne yazık ki. Bazen hiçbir şey demeden, hiçbir şey yapmadan da insanlar anlaşabiliyor işte o anlarda kelimeler birer külfete dönüşüyor. O anda ağzınızdan dünyanın en muhteşem şairinden en iyi dizeleri de söyleseniz boşa gitmiştir bir kere. Örneğin tonlarca laf söyleseniz anlatamayacağınız bir derdinizi tek bir bakışla anlatabilirdiniz.

Kısaca susmak bir erdemliliktir. Fiillerin -e bilme eki getirilince daha sempatik olduğunu söylemeliyim. Susmak değil, susabilmek, kendini tutabilmek. Sözü en sona saklamaktır susabilmek. Bir yenilgi değil, bir büyüklüktür susmayı başarabilmek. Herkes konuşur, siz susun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.