Türkiye’de Hayvanseverlerin Sadece Kedi ve Köpek Sevmesi

Her ne kadar güzel ülkemizde güzel işler de oluyor desek de bazı gerçekliklerin üzücü olduğu bu gerçeklerden çok daha gerçekçi: Türkiye’de hayvanseverlerin sadece kedi ve köpek sevmesi bu gerçekliklerden sadece biri.

Yabancı ülkelerde sıklıkla rastladığımız ya sa söz konusu ülkelerde yaşandığını bildiğimiz ve çoğu zaman sosyal medya hesaplarımızdan görüp sevindiğimiz “kurtarma” videolarının aksine Türkiye’de hayvanseverler, sadece kedi ve köpek seviyor. Türk hayvanseverleri bu nedenden ötürü “kedi ve köpek sevenler” olarak “rename” etmek gerekir.

Ülkemizde güzel şeyler de oluyor diye söze başlamıştık. Evet, son yıllarda ülkemizde hayvanlara olan ilgi ve sevgi gözle görülür bir derecede arttı. Fakat bu ilgi ve sevgi, sadece kedi ve köpeklere dair. Diğer bir hayvana sevgi neredeyse hiç yok. Kuş türlerini bu değerlendirmeye tabi tutmak gereksiz olacaktır. Zira çoğu insanımız evlerine “süs” olarak kuş almakta.

Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca hayvansever derneği ya da kar amacı gütmeyen kuruluş var. Fakat hepsinin de içeriğine baktığımız zaman kahir ekseriyetinin kedi ve köpek olduğunu görüyoruz. Ülkemiz, pandaların yaşam alanı için uygun bir memleket değil belki ama bir başka hayvan için dernek ya da kar amacı gütmeyen bir kuruluş açıldığı nadirdir.

Hayvansever ünlülerin ya da hayvanseverlerin sahip olduğu hayvanlara baktığımızda da yine kahir ekseriyetinin kedi ya da köpek olduğunu görüyoruz.

Öte yandan her mahalleli apartman önlerine kedi ya da köpekler için “mama” bırakırken bir başka hayvan için “mama” bırakan var mı? Hayır, kuşlar için bırakanlar kedi ve köpek için bırakanlara göre oldukça az bir oranda.

Türkiye’deki hayvanseverlerin genel görüşü, hayvansever görünmek. Zira siz bir koala ya da tavuskuşu ile sokağa çıkamazsınız ama kedinizi kucağınıza, köpeğinizi elinize alarak sokağa çıkabilirsiniz. Hayvan sevmenin de gösterişi olur mu? Bal gibi olur. Ülkemiz Vileda Erdalların ve basit kız tavlama meraklısı ergen ya da akıl sağlığı şaibeli yetişkinlerin yine en basit metaforu hayvanlardır.

Aslında kimsenin derdi hayvan değil, sevilebilir hayvandır. Bunu, yavruyken alınan bir kediyi palazlanınca sokağa atan ya da Petshop’a “iade” eden replika hayvanseverlerden çok rahat bir şekilde anlayabiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.