Nefret Duygusu Nasıl Oluşur?

Nefret duygusu nasıl oluşur? Nefret, insanın en kötü ve değiştiremediği bir duygudur. Nefret, aşktan güçlü yegane duygudur. İçinde nefretin tüm şartlarını bulunduran kişi için herhangi bir nesne, olay ya da kişinin önemi yoktur. Nefret duygusunun oluşmasına, başlangıcına ve gelişimine yakından bakalım.

 

Nefret duygusunun başlangıcı şöyledir: Bir şey ya da bir insan veya bir olgu, hedef sanki tek bir kişinin (kendisinin) hakkıymış da diğerleri, yani ona sahip olan diğer kişiler ondan çalmıştır. Bu düşünce nefretin kıvılcımıdır. Kıvılcım, diğer insanların hırsız olduğu inancını kişiye aşılar. Kişi diğer insanları kendi hakkını gasp eden insanlar veya olgular olarak görür.

Bu düşünce, kıvılcım çok geçmeden örneklerle pekişir. Hayatında hakkını gasp etmiş insanları gören kişi, nefretini iyice büyütür. İçine sindirmekte, alışmada ya da kabullenmekte zorluklar yaşar. Nefret artık iyice büyümüştür.

Nefretin en son aşaması müdahaledir. Nefret, artık öyle bir boyuta gelmiştir ki diğer insanlara saldırmaktan ve onlara zarar vermekten başka bir alternatif kalmamıştır. Nefret artık ölümcül boyutlara ulaşmıştır.

Nefret toplumsal yaşamda düzeni bozan ve sistemin aksamasına yol açan kişisel bir sorunsaldır. Örneğin nefret tabiatın doğasında olmayan bir şeydir. Nefret, insanın kendi kendine üretmiş olduğu çirkin bir ihtiyaçtır. Mesela Dücane Cündioğlu şöyle der: Zayıf karakterli insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için kindar duygulara ihtiyaçları vardır.

Nefret aynı zamanda düşman yaratmak çerçevesinde de değerlendirilen bir duygudur. İnsan, kendi düşmanını kendisi yaratır. Ve böylece hayatını daha az tehlikeli ya da daha fazla yaşanılır kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: