Dürüstseniz Kazanamazsınız

Dürüstseniz başarılı olmanız için ya çok çalışmalı, ya da çok şanslı olmanız gerekir. Aksi taktirde şu anki toplum düzeni buna izin vermeyecektir. Dürüst olan insan yapısının gereği, kendinden taviz vermeyecektir. Fakat toplum buna müsade etmez, dürüst insan kaybetmeye devam edecektir.

Para kazanmak, mevki sahibi olmak yada terfi etmek için insanın dürüst olmaması gerekir. Ne yazık ki bunları söylerken dilim varmıyor ama gerçeklerle yüzleşmek gerekir kimi zaman. Ve gerçek, tüm çıplaklığıyla budur. Örneğin, bir işte çalışıyorsunuz, kamu ya da özel bir kuruluş hiç farketmez. Molaya çıkmanız gerekecek ve gerçeği söyleseniz ‘canım sıkıldı’ deseniz büyük ihtimalle izin alamayacaksınız. Bunun için kendinize yalan söyleyip bir şekilde izin alarak, ekstradan bir molaya çıkıyorsunuz. Ya da bir gün işe gitmek istemediniz, soğuk kış gününde, sıcak yatağınızdan çıkmak hiç mantıklı bir hareket gibi gelmedi. Yine bir yalan buldunuz, ‘hastayım’ dediniz ve gitmediniz. Aslında her yalan, dürüstlüğünüzden bir miktar azalmaya yol açacaktır.

Hemen hemen her şeyde bu böyledir. Gerçekten ideal bir toplum, hayali değil, reelde olsa ve insanlar dürüstlüğünü bozmadan, tüm gerçekleri söylese ve anlayışla karşılansa. Evet, ütopyadan ibarettir fakat bir gün gerçekleşmesi için nelerimizi vermezdik ki?

Dürüstseniz, aynı zamanda kaçacağınız başka bir liman yoktur. Eğer dürüst değilseniz adını dahi bilemediğiniz limanlara sığınabilirsiniz. Yalanın, kaypaklığın hudutları yoktur. Başınız sıkıştığında hemen bir yalana sığınır, kaçacak bir delik bulursunuz. Ama dürüstlüğü ilke edinmiş bir kişi için hudutlar belirlidir. Başka biryerlere kaçma ihtimaliniz yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.