Olmak İçin Olmamak Gerekir

Her ne kadar felsefi bir yaklaşım olarak dursa da özünde temel bir mantığı anlatan sözdür: Olmak için olmamak gerekir. Evvela bir şeyi olmak için o şeyden olmamak gerekir.

Olmamak, olunacak olanın yoksunluğunu ifade eden bir sözdür. Bir şeyi çok isteyebilir, istediğimiz o şey için ömrümüzü harcayabiliriz. Bu, olmak için uğraş verdiğimiz hedef için ilk başta olmamayı gerektirir.

İyi bir idealist öğretmen olmak için ilk önce öğretmen olmamak, hiçbir ideale sahip olmamak gerekir. Öğretmen vasfını pekiştirmek için ideal ve iyi kelimelerini olmak gerekir. Tek başına bir öğretmen olmak, hayaldeki öğretmen ile çelişen bir gerçeklik olacaktır.

Var olanın sefasını sürmek için onun yokluğu gerekir, birileri buna kadrini bilmek der. Kıymet bilmek de denir.

Elimizde olanın kıymetini bilmek için elde etme çabasını göz önünde bulundurmak gerekir. Emek, kıymetle taçlandırılan bir şeydir en nihayetinde.

Olmak, evvela olmamayı gerektirir. Olmanın bir şartı olacaksa bu olmamaktır. Bir yazılımcı olmak istiyorsanız ilk önce yazılımcı olmamanız gerekir, onu gerçekten istemek, olmak için can atmak gerekir.

Her şeyde de bu kural geçerlidir. Başarının da formülü budur. Önce yokluğunu bilmek, hissetmek gerekir.

Tüm hücrelerimizde yokluğunu hissettiğimiz bir şeyi, elbette ki “olmak” isteriz.

Tam bir yokluk, orijinal bir hak ediştir aslında. Velhasıl, her şeyden önce olmamayı öğrenmek gerekir, olmamanın nasıl bir şey olduğunu bilmek lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi