Scala Nutku Nedir? Kimindir?

Scala Nutku nedir? Kimindir? Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinde XX. Yüzyılda Dünya Düzeni konusunda Scala Nutku’nun ismi pek çok yerde geçmektedir. Faşizm altında yönetilen İtalya’daki savaş öncesi durumu ve savaşın eşiğine gelinen noktayı anlamak için Scala Nutku önemli bir yer tutmaktadır. Peki ünlü Scala Nutku nedir? Kime aittir? Kimindir? Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinde bu seferki yazımız Scala Nutku hakkında olacaktır. 

Scala Nutku Nedir? Kimindir? 

Scala Nutku Benito Mussolini’ye ait olan bir nutuktur. Scala Nutku tarihte önemli bir yer kaplar. 

Benito Mussolini 1926 yılındaki ünlü Scala nutkunda “Her şey devlet içinde ve devlet için, hiçbir şey devlet dışında ve başka bir şey için değildir. Birey devletle uyumlu olduğu ölçüde önemlidir.” ifadelerine yer vermiştir. 

Süreç Nasıl İlerledi? 

Birinci Cihan Harbinde kazanan tarafta olmasına rağmen savaştan karlı çıkamayan İtalya’da kamuoyunda müttefik devletlere karşı bir kırgınlık ve kızgınlık başladı. Bu atmosfer, 1919’da kurulan Mussolini önderliğindeki Faşist Partisi’nin işine yaramıştır. 

1922’de işçiler genel greve gitmiş, 28 Ekim 1922’de Mussolini önderliğinde başkent Roma’ya yürümüştür. Hükümet, gelen tepkiler üzerine istifa etmiş ve Mussolini’nin iktidara geldiğini açıklamıştır. 

Bu tarihten itibaren süreç, Mussolini’nin istediği gibi gitmiş ve İtalya, kabuslarla geçen bir savaşa dahil olmuştur. 

Benito Mussolini’nin Scala Nutku, vatandaşı olduğu Niccolo Machiavelli’nin görüşleriyle birebir aynıdır. Machiavelli de devletin çıkarlarının ve amaçlarının kişilerden üstün olduğunu, üst bir otoritenin varlığının zorunlu olduğunu “Prens” isimli kitabında açıklamıştır. Makyavelist görüşe göre ise iktidari korumak için her yol denenebilir ve Mussolini aynılarını fazlasıyla yapmıştır. 

İlginizi Çekebilir:  Balkan İttifakı (1954) Nedir? Kurulma Amacı Nedir? Üye Devletler Kimlerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir