Öküz Altında Buzağı Aramak Ne Demek?

Öküz altında buzağı aramak deyimi, atasözleri ve deyimler külliyatımızın en nadide örneklerinden birini teşkil ediyor. Öküz altında buzağı aramak deyimi daha çok, alakası olmayan bir konuda bir şeyler bulmaya çalışmak anlamında veya bir olayın sebebini ya da meydana gelmesini farklı sebeplerde aramak olarak kullanılmaktadır.

Öküz Altında Buzağı Aramak Ne Demek?

Deyim, yaşamdan da bir örnek vererek deyimin anlamını güçlendiriyor. Gerçekte öküz, bir erkektir ve doğurganlığı yoktur. Buzağı doğurma gibi bir imkanı olmayan öküzün altına boştan yere bakmanın gereksiz olduğu, zira böyle bir şeyin mümkün olmadığını anlatan deyim, daha sonra art niyetli sebepler bulmaya çalışan insanlar için kullanılmıştır.

Deyim Özünde Neyi Anlatıyor?

Öküz altında buzağı aramak deyiminde esasen kast edilen şey “art niyet” temasıdır. Art niyetli insanların normalde olmayacak ya da gerçekleşmeyecek bir şeyde bir sebep bulmaya çalışması ya da kendince mantıklı bir neden bulmaya çalışması durumu, öküz altında buzağı aramak deyimi ile açıklanabilir.

Örnek

Herhangi bir mağazada bir hırsızlık vakasında, suçun mağaza personellerine çevrildiğini düşünelim. Mağazadaki deyime konu olan artniyetli şahıs da senaryo gereği sevmediği mesai arkadaşına, hırsızlık yaftası yapıştırmış olsun. Fakat hırsızlıkla suçladığı personelin de o gün izinli olduğu ortaya çıksın. Ancak deyime konu olan şahıs da üstelemeye, hırsızın sevmediği çalışan olduğunu iddia etmiş olsun. Bu durumda söz konusu şahıs için “öküz altında buzağı arama” deyimi kullanılabilir. Çünkü hırsızlığın olduğu zaman diliminde suçladığı personel çalışmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: