Opel Lastik İzleme Sistemi Arızası

Opel marka araçlarda kronikleşmiş lastik izleme sistemi arızası kalibrasyon yapılarak çözülebilse de bazen sensörlerin tamamiyle değişmesi gereknilmektedir. Diğer marka araçlarda bulunan TPMS izleme uyarısı ile aynı işlevi görür ve aracın lastiğinin her hangi bir hasar aldığını belirtmez. Her bir lastikte ayrı ayrı bulunan  sensörlerin arızalı olduğunu işaret etmektedir. Opel araçlarda sensörler lastik ile jant arasındaki noktada bulunmaktadir.

İlginizi Çekebilir:  Marş Dinamosu Neden Kaçırır?

Lastik İzleme Sistemi Uyarısı Nedir?

Bu uyarıyı gördüğünüzde ilk sormanız gereken soru araçta her hangi bir lastik değişimi oldu mu? Olmalıdır. Bunun sebebi çoğu lastikçide sökülen lastiklerin yerine dikkat edilmemekte ve bu sebepten dolayı sensörlerin de yeri karışmaktadır. Arka veya önde bulunan lastiklerdeki aşınma yüzünden de ön-arka diye tabir edilen işlemi yapmış olabilirsiniz. Bu sistemdeki sıkıntının çözümü aşağıdakilerden biri olabilir;

  • Lastik havaları kalibrasyonu düzeltilmeli,
  • Lastikler ilk şekildeki yerlerine takılmalı,
  • Arızalı lastik sensörü komple değişmelidir,
İlginizi Çekebilir:  Honda Accord Yorumlarım

Her şeye rağmen ışığı söndüremiyorsanız çok az bir ihtimal olmakla beraber ECU arızası dolayısıyla beyin karışıklığı meydana gelmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara