Sağlık

Optik Gözlük Camı Seçimi: Hangi Özellikler Önemli?

Uzağı görememe ya da yakını görememe sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu içerikte sorun her ne olursa olsun verdiğimiz bilgiler sayesinde doğru gözlük seçiminde bulunabilirsiniz. İşte sizin için derlediklerimiz…

Optik Gözlük Camı Seçimi Neden Önemlidir?

Gözlük camı seçimi kişinin rahatı için son derece önemlidir. Seçilen gözlük camı; güvenlik, görüş, görünüm ve rahatlığı etkiler. İnsanlar gözlük satın alırken kaplama, tasarım, materyal ve gözlük camı gibi detaylara yeterince zaman ayırmaz. Bu da ileri vadede gözlükten alınan verimi düşürebilir. 

Gözlük Camı Malzemesi Seçimi

Optik gözlük camı arayışındaysanız seçim noktasında malzemeye öncelik vermelisiniz. Güneş gözlükleri farklı materyallerden üretilir. Her bir ürünün ağırlığı, dayanıklılığı, koruması ve inceliği farklıdır. Gözlük camı çeşitleri ise aşağıdaki gibidir;

● Organik Gözlük Camı: Bu cam tipi, çoğunlukla “plastik cam” olarak bilinir. Sentetik reçine bazlı olan bu camlar, kırılmaya dayanıklı ve esnek yapısıyla dikkat çeker. Organik cam türleri de polikarbonat, MR8, triveks ve CR39 gibi çeşitlerle birbirinden ayrılır.

● Polikarbonat Gözlük Camı: Organik cam grubunda yer alan polikarbonat ürünler, son derece hafif ve ince yapıdadır. Bu camların en önemli özelliği darbeden etkilenmemesidir. Üstelik bu camlar, UV ışınlarına karşı %99 oranda önleyicidir. Bu da polikarbonat optik gözlük camlarının çocuklar ve yetişkinler için uygun bir seçim olmasını sağlar.

● Mineral Gözlük Camı: Standart cam ağırlığının yarısı olan bu hibrit cam, benzersiz netlik özelliğiyle tercih sebebidir. Çeşitli saf elementlerden elde edilen bu gözlük camı, geri dönüştürülebilir özelliğiyle de beğeni toplar. 

Gözlük Camı Renk Seçimi

Gözlük camı seçimi noktasında renk de son derece önemlidir. Işık yoğunluğu, kontrast algılama ve görüntü kalitesi noktasında renk seçimi de önem taşır. Aşağıdaki gözlük camları arasından seçimde bulunarak gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korurken tarzınızı yansıtabilirsiniz;

● Kahverengi – Amber: Bu renk stilleri günlük kullanıma son derece uygundur. Renk algısını azaltan ancak derinlik hissini ve kontrastı artıran bu gözlükler, güneşli havaların ve parlak ışıklı ortamların vazgeçilmezidir.

● Yeşil: Günlük kullanıma uygun olan bir diğer cam rengi de yeşildir. Bu camlar, az ışıklı ortamlarda ideal kontrast sağlarken ışık parlamalarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bu camlar, akşamüstü için en uygun camlar arasındadır.

● Sarı: Sisli havalarda görüntü keskinliğini artıran sarı camlar, elektronik aletlerden ve bilgisayardan süzülen mavi ışığı bloke ederek baş ağrısını önlemeye destek olur. 

● Mavi ve Mor: Renk algısını artıran bu camlar, kamaşmayı azaltarak konturları belirginleştirmeye yardımcı olur. 

● Siyah ve Gri: Genel kullanıma uygun olan bu camlar, ışığı en çok kesen renge sahip olduğundan göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur. 

● Pembe ve Kırmızı: Göz yorgunluğunu azaltmaya ve derinlik hissini artırmaya yardımcı olur. 

Gözlük Camı Kaplamaları ve Özellikleri

Optik gözlük camı kaplamaları aşağıda derlenmiştir;

● Anti – Refle Kaplama: Yansımalardan gelen rahatsızlığı engeller.

● Mavi Işık Önleyici Kaplama: Mavi ışıktan gelen rahatsızlığı azaltır.

● Sert Kaplama: Çizilmeye karşı koruma sağlar.

● Hidrofobik Kaplama: Tozların cam yüzeyinde birikmesini önler.

● Ayna Kaplaması: Daha konforlu görüş sağlar.

● Renk Kaplaması: Yoğun güneşli ortamlara uygundur.

Gözlük Camı İnceleme: Hangi Testler Önemlidir?

Optik gözlük camı, öncelikli olarak kişiye rahat bir görüş sunmalıdır. Mümkün olduğunca koyu renk olan gözlükleri tercih etmeli ve bu gözlüklerin maruz kalınan ışığı %50 oranda azalttığından emin olmalısınız. Bunun yanı sıra gözlüğü taktıktan sonra dikey çizgiye odaklanma durumunu da test edebilirsiniz. Dikey çizgiye odaklıysa gözlük camının kaliteli olduğunu düşünebilirsiniz. 

Optik gözlük camı alırken beğendiğiniz ürünü gözünüze takın. Taktığınızda gözlüğü sağa sola ya da yukarı aşağı yönde hareket ettirin. Bu durumda kapı ve pencere kenarı gibi çizgilere odaklandığınızda çizgide kırılma meydana geliyorsa o gözlüğün kalitesinden şüphelenebilirsiniz. 

Gözlük Camı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gözlük seçimi, yalnızca göz sağlığını desteklemek için önemli değildir. Doğru seçilmiş bir optik gözlük kişinin tarzına, mesleğine, yaşam rutinine ve yaşına uygun olandır. Doğru gözlük camını seçmek için ilk olarak beklentilerinizi göz önüne almalı ve bunları önemine göre sıralamalısınız. 

Gözlük camı seçimi noktasında gözlüğün gerçek ihtiyaçları karşılaması önemlidir. Ayrıca cam odağı ve göz odağı arasında korelasyon sağlanması da kullanım konusunda önem taşır. Camların kırılma ve yansıma koşullarına uygun olması da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. 

Gözlük camı seçimi konusunda endişeleriniz var ise Özkan Optik sitesini ziyaret ederek kaliteli gözlük seçeneklerine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.