Organik Hoşaf Neden Finale Kaldı?

TRT’de yayınlanan programda ‘organik hoşaf’ projesinin birinci olması büyük tartışma konusu oldu. Peki gerçekten organik hoşaf projesi finale kalmayı haketti mi? Fikri tüm detaylarıyla anlatıp yorumu sizlere bırakacağım.

Sosyal medyada bir olayı büyütmek çok sık yaşanan bir olay. Organik hoşaf projesi de buna bir örnek olmuş oldu. Yazının başında söylediğim gibi proje birincliği haketti mi? Ne kadar iyiydi? Bunlar hakkında yorum yapmayacağım. Fakat proje ile alakalı hiçbir fikri olmadan isminin basit olması ve proje sahibi yarışmacının başörtülü olması yüzünden dalga geçmeye çalışanlar büyük çoğunluktaydı. Hatta “Türkiye’de bilim bu yüzden ilerlemiyor şuna baksanıza” diyerek kahkaha atan kullanıcılar gördüm. Birkaçına kinaye olmadan gerçekten merak ettiğimden dolayı organik hoşaf nedir? diye sorduğumda: Böyle saçma bir proje ile mi ilgileneceğim? cevabını aldım. Her şeyi alaya alan ve bu şekilde önyargılı yaklaşan bir bakış açısı normal değildir. Türkiye nasıl gelişecek? Bu hal ne böyle? Bilmiyorum. Fakat bu bakış açısı ile hiç değil.

Gelelim asıl konumuza. Neymiş bu organik hoşaf? Gıda Mühendisi Kübra Ağca hoşafı pastörize etmeden doğal bir şekilde raf ömrünü uzatmayı başardı.

Gıda sektörünün uzun raf ömrü için yıllardır insanların sağlığıyla oynadığı ve içeceklere çeşitli kimyasal katkı maddeleri eklediğini ve bu katkıların kanserojen olduğunu biliyoruz. Buradaki konu da aslında tam olarak bu. Burada uygulanan teknolojinin diğer içecek maddelerinde pastorizasyon ve diğer katkılara ihtiyaç duymadan sağlıklı bir şekilde uzun raf ömrü sağlayarak hem üreticiyi mutlu etmek hem de tüketicinin sağlığının bozulmasını engellemek.

Pastorizasyon işlemi bakterilerden arınma sağladığı için doktorlar tarafından süt içeceğinde pastorize önerilse de Onkolog Prof. Dr. Yavuz Dizdar bu işlemin de doğallığı bozduğunu belirtiyor.

Organik hoşaf fikri yarışmada birinci oldu haberileri de yalandı.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber