Osmanlı Devleti’nde Çıkarılan İlk Gazete Nedir?

Osmanlı Devleti’nde çıkarılan ilk gazetenin adı nedir? Daha önceki yazılarımızda Osmanlı Devleti’ndeki gazetelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Osmanlı Devleti’nde çıkarılan ilk gazeteden söz edeceğiz.

  • Osmanlı Devleti’nde çıkarılan ilk gazete ”Gazette Française de Constantinople”dir. Fransız İhtilali’nin gelişmelerini Osmanlı Devleti sınırları içerisinde yaşayan Fransızlara duyurmak için çıkarılmıştır. Bu gazeteyi III. Selim döneminde çıkarılan Takvim-i Vekayi adlı gazeteyle karıştırmamak gerekir.

Osmanlı Devleti’nde çıkarılan gazeteler, KPSS tarzı sınavlarda oldukça fazla sorulmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi bu gazeteyi III. Selim zamanında Takvim-i Vekayi adlı gazeteyle karıştırmamak gerekir. Özellikle Sultan Abdülmecid zamanında pek çok gazete açılmış olmasına rağmen Gazette Française de Constantinople’ün yeri ve önemi diğerlerinden farklıdır.

Sultan Abdülmecid Döneminde Açılan Gazeteler 

  • İlk özel gazete: Tercüman-ı Ahval (Şinasi ve Agah Efendi tarafından çıkarılmıştır)
  • Özel gazete: Tasvir-i Efkar
  • İlk yarı-resmi gazete: Ceride-i Havadis
  • İlk Tük dergisi: Vekay-ı Tıbbiye
  • Münif Paşa’nın bilim dergisi: Mecmuay-ı Fünun

Gazette Française de Constantinople gazetesinin ilk çıkarılan gazete olmasında III. Selim döneminde askeri ve teknik okullarda Fransızca dilinin resmi dil olarak kabul edilmesi etkili olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: